رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۸۷

هشدار عفو بین‌الملل درباره تخریب خاوران

سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته که تخریب گورستان خاوران را متوقف کنند.

این درخواست پس از آن‌که گزارش شد اقداماتی برای محو این گورستان از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی آغاز شده، مطرح می‌شود.

این سازمان در بیانیه‌ای که روز گذشته صادر کرده است، با محکوم کردن این اقدام جمهوری اسلامی، خواستار اعزام گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای بازدید از این محل شد.

عفو بین‌الملل تاکید کرده است که «گورستان خاوران باید برای تحقیقات مستقل درباره قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷حفظ شود.»

بنا بر اعلام این سازمان، «مقام‌های ایران می‌کوشند با تخریب این گورها، شواهد و اسنادی را که ممکن است در تحقیقات مستقل به کار رود، از میان ببرند.»

«کارزار علیه ویرانی گلزار خاوران» در هفته جاری با صدور اطلاعیه‌ای خبر داد که بخشی از این گورستان از سوی ماموران جمهوری اسلامی تخریب شده است.


گل‌باران گورستان خاوران از سوی خانواده‌های قربانیان

این اطلاعیه پس از آن‌که شاهدان عینی از زیر و رو شدن بخشی از خاک این گورستان در هفته گذشته خبر دادند، منتشر شده است.

گزارش‌ها از تهران حاکی‌ است که ماموران جمهوری اسلامی با پاشیدن خاک تازه، اقدام به کاشت درخت در بخشی از این گورستان کرده‌اند.

«کارزار علیه ویرانی گلزار خاوران» در نامه‌ای، از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته که مانع تخریب گورستان خاوران شود.

گورستان خاوران قطعه زمینی در جنوب شرقی شهر تهران است که بسیاری از قربانیان کشتار‌ سال ۱۳۶۷ در جمهوری اسلامی در آن، دفن شده‌اند.

«طرح سازماندهی و بازسازی» این گورستان که از سال ۱۳۸۴ آغاز شده با مخالف بازماندگان قربانیان مواجه شده است.

خانواده قربانیان سال ۱۳۶۷ اعلام کرده‌اند در صورتی با اجرای این طرح موافقت می‌کنند که نام و نشان، چگونگی و زمان اعدام و چگونگی و محل دفن جان‌باختگان روشن شود؛ درخواستی که تاکنون از سوی مسئولان جمهوری اسلامی مسکوت مانده است.

در آبان ماه امسال نیز برخی از خانواده‌های این قربانیان در نامه‌ای از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته بودند که برای پایان دادن به فشار‌ها علیه بازماندگان کشتار ۶۷ از سوی جمهوری اسلامی، تلاش کند.

Share
در همین رابطه:
هشدار درباره محو گورستان خاوران