رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۸۷

تازه‌های نشر: «هوای قطبی»

«هوای قطبی» گزیده داستان‌های کوتاه جهان با ترجمه ضیاءالدین ترابی در ۱۱۰۰ نسخه از سوی نشر افراز منتشر شده است.

داستان‌های این کتاب شامل آثار نویسندگانی چون شروود آندرسن، کاواباتا یاسوناری، حنیف قریشی، فرناندو سورنتینو، ساندرا سی سنرز، استیون دیکسون، دیان گلانسی، گور ویدال، آلیس اینگرام، الیس وکر، هاینریش بل، نادین گوردیمر، آنتونیو دی بندکو، ایساک بیبل و آدلید کسلی هیفورد است.

«بامدادی دیگر»، «فروغی دیگر»، «از نام‌های حک‌شده بر سنگ»، «سبزتر از جنگل»، «آه این دریا»، «طبل‌های غران» و ...از دیگر آثار آقای ترابی در حوزه ترجمه و شعر هستند.


در داستان کوتاه «هوای قطبی» نوشته دیان گلانسی که نام کتاب نیز از آن گرفته شده، آمده است: «اکنون یک پیرزن بود؛ پیرزنی با یک گربه. زنی که عمرش را با بزرگ کردن بچه و زندگی با مردی که دوستش نداشت، سپری کرده بود. زنی بود تبعیدی در خود که هرگز از خانه‌اش بیرون نرفته بود. تنها دلخوشی‌اش شلوغی و سر و صدای خانه بود که الان وجود نداشت.»

خانم گلانسی در ۱۹۴۱ از مادری سرخپوست و پدری بریتانیایی – آلمانی تبار در آمریکا متولد شد.

زندگی و فرهنگ بومی آمریکا – سرخ پوستی و غیرسرخ پوستی- به ویژه زنان تنها و سالمند آمریکایی، شخصیت‌های عمده داستان‌های او هستند.

«هوای قطبی» درباره زندگی زنی پیر و تنهاست و نویسنده تلاش می‌کند در این داستان، تصویری از زندگی زنان سالمندی که روزهای پایانی زندگی‌شان را در تنهایی و اندوه می‌گذرانند ارائه دهد.

قیمت این کتاب، ۲۴۰۰ تومان است.


در همین رابطه:
تازه‌های نشر: «دو قدم این‌ور خط»
تازه‌های نشر: «عصیانگر»
تازه‌های نشر: «خواهر قلبی من»
تازه‌های نشر: «طبقات اجتماعی، دولت و انقلاب در ایران»