تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۸۶ • چاپ کنید    

کمک‌ نظامی آمریکا و اعراب به بیروت رسید

کمک‌های نظامی آمریکا و متحدان عربش به ارتش لبنان روز جمعه به این کشور رسید.

ارتش لبنان در حال نبرد با شبه‌نظامیان فتح‌الاسلام است. دولت لبنان این گروه را متهم می‌کند که با سوریه ارتباط دارد و به لحاظ ایدئولوژیک به القاعده نزدیک است.


در همین در ساعت‌های اولیه روز جمعه در شهر طرابلس میان افراد فتح‌الاسلام و ارتش لبنان آتش رد و بدل شد.

به گزارش آسوشیتد پرس، ارتش لبنان همچنان در حال تقویت مواضع خود در منطقه نهرالبارد طرابلس است.

گرچه مقام‌های آمریکایی اظهار داشته‌اند که تصمیم برای ارسال محموله نظامی به لبنان پیش از آغاز درگیری با فتح‌الاسلام اتخاذ شده، اما به عقیده ناظران این نخستین پشتیبانی ملموس واشنگتن از دولت در برابر فتح‌الاسلام است.


هواپیمای نیروی هوایی آمریکا در بیروت. فاکس 28با درگیری میان نیروی‌های فلسطینی فتح‌الاسلام و ارتش ،هزاران نفر اردوگاه پناهندگان فلسطینی را ترک گفته‌اند با وجود این هنوز شمار بسیاری فلسطینی در اردوگاه نهرالبارد حضور دارند.

تا بعد از ظهر جمعه، یک هواپیمای ترابری نیروی هوایی آمریکا، دو فروند هواپیمای امارات متحده عربی و دو هواپیمای نیروی هوایی اردن در فرودگاه بیروت محموله‌های خود را تخلیه کردند.

کاندولیزا رایس، وزیر امورخارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که لبنان بتواند بر "افراطی‌های" فتح‌الاسلام فائق آید.

آمریکا پیش از این با هدف خلع سلاح حزب‌الله لبنان، یک کمک 40 میلیون دلاری نظامی به دولت لبنان اختصاص داده است. ارتش 70 هزار نفری لبنان از سلاح‌های سنگین، موشک‌های ضدهوایی و نیروی هوایی بی‌بهره است.

فواد سینیوره، نخست‌وزیر لبنان روز پنجشنبه فتح‌الاسلام را یک گروه "تروریستی" خواند و اعلام کرد که دولتش ریشه آنها را خواهد خشکاند.

از سوی دیگر ابو سلیم طاها، سخنگوی فتح‌الاسلام، اعلام کرد که فتح الاسلام هرگز تسلیم نخواهند شد و "تا آخرین قطره خون و تا آخرین گلوله خواهند جنگید".

اگر ارتش لبنان به اردوگاه فلسطینیان در نهرالبارد وارد شود، احتمال درگیری خانه به خانه و افزایش تلفات غیرنظامیان می‌رود.

درگیری‌ ارتش لبنان با فلسطینی‌ها

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)