رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۲۴ خرداد ۱۳۸۶

زندگی دیجیتال ما ایرانی ها

فرشید پایدار

زندگی دیجیتالی امروزه تمام اطراف ما را احاطه کرده و عملا کیفیت زندگی همه ما را هم تحت تاثیر قرار داده است.

به اطراف خودتان نگاهی بیندازید. تا چه حد زندگی شما لباس دیجیتالی به تن کرده است؟ تا چه حد شما تحت فرمان این ابزارها درآمده‌اید و تا کجا این ابزارها تحت فرمان شما هستند؟ ایا این ابزارها ما را در زندگی راحت‌تر و پرکیفیت‌تر یاری می‌دهند یا پشته‌ای بر دشواری‌های زندگی امروزه افزوده‌اند؟


تازه‌ترین آماری که اخیرا از سوی واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست منتشر شده، نشان می‌دهد که ایران در بین ۶۹ کشور جهان رده آخر آمادگی دیجیتال را کسب کرده است. رده آخر در حالی برای ایران به دست آمده که در طی دو سال اخیر کشور ما ۱۰ رتبه تنزل کرده است. اما این سقوط دیجیتال را نمی‌توان یک عقب‌گرد به حساب آورد چراکه حداقل از دو سال قبل تاکنون همه مردم شاهد رشد این ابزارها و سرویس‌ها در زندگی روزمره خود بوده‌اند.

در واقع عقب افتادگی دیجیتال ایران ناشی از رشد سریع‌تر کشورهای دیگر در زمینه بهره‌گیری از سازو برگ‌های دیجیتال است. گزارش واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست نیز نشان دهنده این موضوع است که همه کشورها از جمله ایران در این زمینه رشد داشته‌اند اما کشور ما با شتاب کمتری نسبت به دیگر کشورها در این مسیر قرار دارد.

امروزه شهروندان ایرانی، به طور مرتب در مواجهه با دستگاه‌ها و سرویس‌های الکترونیکی قرار می‌گیرند اما مشکل اصلی آنجاست که بسیاری از این سرویس‌ها و دستگاه‌ها تمام قابلیت‌های خود را در اختیار شهروندان قرار نمی‌دهند.

دستگاه‌های خودپرداز، پایانه‌های پرداخت الکترونیکی، سایت‌های اینترنتی دستگاه‌های دولتی بخشی از این ابزارها هستند که طی یکی دوسال اخیر شهروندان ایرانی از مواهب استفاده از آنها بهره برده‌اند. با این حال در بسیاری از اوقات وقفه‌ها و مشکلات این دستگاه‌ها و فقدان سرویس دهی آنان بر دردسرهای زندگی شهری افزوده‌اند.

رهام وزیری وبلاگ نویس و روزنامه‌نگار معتقد است ابزارهای دیجیتالی تا ۵۰ درصد زندگی او را تحت تاثیر قرار داده‌اند. او می‌گوید شارژرهای مختلف دستگاه‌های دیجیتال در واقع شارژ کننده زندگی ما هستند به طوری که با از کار افتادن هر کدام از آنها بخشی از زندگی ما نیز دچار وقفه می‌شود.

او معتقد است که که استفاده از ابزارهای دیجیتال علی‌رغم رشد شان هنوز عمق چندانی در زندگی ما پیدا نکرده است چراکه مجرای ورود تکنولوژی به کشور همواره از سوی دولت‌ها و حکومت‌ها تنگ‌تر شده و همین باعث کندی تطبیق زندگی مردم با تکنولوژی‌های جدید شده است.

بسیاری از مردم اعتقاد دارند هنوز خرید الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی و بسیاری از دیگر سرویس‌های الکترونیکی صرفا هنوز در حد تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طبیعی است با درگیر شدن اقشار بیشتر مردم با این ابزارها، مسیر استفاده از آنها نیز به سمت بهره گیری‌های حرفه‌ای و کاربردی‌تر تغییر می‌کند اما ایا با این سرعت رشد می‌توان انتظار رتبه بالاتری را در مقایسه با کشورهای دیگر داشت یا باید به حفظ رتبه آخر جهان دلخوش بود؟

گزارشی از چگونگی استفاده مردم ایران از فناوری و مصاحبه با رهام را از اینجا بشنوید.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

سلام
چطور ميشه تبادل لينك كرد با زمانه؟
-------------------
زمانه: لطفا آدرس وبلاگ تان را بفرستيد به
contact@radiozamaneh.com

-- هديه ، Jun 13, 2007 در ساعت 08:26 PM

و بیش از 60-70 % مردم ایران استفاده ی صحیح و درستی از تکنولوژی های جدید نمی کنن،، مثال: گوشی تلفن همراه، در حالی که طرف از قابلیتها و مزیت دیوایس جدید خبر نداره یا اصلا در ایران اون قابلیتها ساپورت نمیشه، فقط به خاطر این میره اون دیوایس رو میخره که ....
این نشون میده هنوز راه درازی داریم.

-- نیما ، Jun 13, 2007 در ساعت 08:26 PM

البته آمارها چندان قابل اطمینان نیست. مثلاً تنها از 69 کشور آمار داده شده، معلوم نیست باقی کشورها چطورند؟ از رادیو زمانه میخواهم دستکم منبع خبر و مطلبی که استناد میکند بنویسند بخصوص اگر اینترنتی است لینک مربوطه را نشان دهند. همین 69 کشور کدام هستند؟
همانطور که اشاره کردید ایران نیز پیشرفتهائی کرده؛ یکی از دوستانم در یک شرکت کارگذاری کابلهای فیبر نوری چندسال است کار میکند وی شاهد گسترش این امکان بسراسر ایران بوده (با کار سخت در انواع شرایط آب و هوائی و غیره) واقعاً زحمات زیادی در این کشور شده. انتقاد باید منصانه باشد همه‌اش نباید نکته‌های منفی را دید. البته هنوز راه درازی تا وضعیّت ایده‌آل داریم.
بخشی از توسعه مربوط بزیرساخت بر میگردد مثل همین شبکهٔ فیبرنوری بخشی به فرهنگسازی؛ وقتی فلان فنّاوری مشتری ندارد چگونه بازار آن توسعه یابد. البته پایین بودن درآمد و مشکل مالی نیز افزون بر علت است الان هزینه های برخی از امکانات بنظرم بالاست (با توجه بدرآمد بیشتر مردم).
http://www.naqz.mihanblog.com
..................
زمانه: دوست عزیز. این خبر مربوط به ماه گذشته است و می توانید به طور کامل آن را در اینجا بخوانید:
http://www.radiozamaneh.org/news/
2007/04/post_1369.html

-- م-ا- نغز ، Jun 14, 2007 در ساعت 08:26 PM