رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۳۱ خرداد ۱۳۸۸

جشنواره بين المللی فيلم های کوتاه ايرانی در نيويورک

پرويز جاهد

جشنواره بين المللی فيلم کوتاه (The International Short Film Festival) که نخستين دوره آن در اکتبر 2007 در نيويورک برگزار می شود، در برنامه ويژه ای با نمايش آثار کامران شيردل، ازاين مستند ساز برجسته سينمای ايران تجليل خواهد کرد.


پوستر جشنواره

بهمن مقصودلو منتقد سرشناس فيلم و تهيه کننده فيلم های مستقل که مديريت اين جشنواره را به عهده دارد، هدف از برگزاری اين جشنواره را کمک به بهترشناخته شدن و بالندگی فرهنگ و هنرایران درسراسرجهان اعلام کرده است. به گفته مقصودلو اين جشنواره هيچ هدف سياسی و تجاری را دنبال نمی کند وآموزش جوانان، ديالوگ بين فرهنگی، دفاع از حقوق مدنی و نمايش فيلم هايی که عزت انسان را مد نظر دارند، اصول اساسی آن را تشکيل می دهد.

اين جشنواره اختصاص به نمايش فيلم های کوتاه(داستانی و مستند) زير 30 دقيقه دارد و فيلمسازان ايرانی از سراسر جهان يا فيلمسازان غير ايرانی که در باره ايران و فرهنگ آن فيلم ساخته اند می توانند با ارسال فيلم هايشان در اين جشنواره شرکت کنند. هيچ محدوديتی از نظر موضوع برای فيلمسازان تعيين نشده است. فيلمسازان تاجيک و افغان نيز می توانند فيلم های خود را به اين جشنواره ارسال کنند.

اين نخستين بار است که جشنواره ای سينمايی که صرفا به نمايش فيلم های کوتاه و مستند ايرانی يا در باره ايران اختصاص دارد، در ابعاد بين المللی در خارج از خاک ايران برگزار می شود.
برنامه نخستين سال اين جشنواره ازپنج قسمت تشکیل شده است :

1- مسابقه( فيلم های کوتاه و مستند)

2- مروری بر آثارکامران شیردل (پنج فیلم کوتاه)

3- چشم انداز: شامل نمایش 7 فیلم کوتاه از خانواده مخملباف (محسن، سمیرا، حنا ومرضیه مشکینی)

4- بخش ویژه : بهترین فیلمهای کوتاه افغانستان وتاجیکستان

5- بخش پانوراما: نمایش فیلم های کوتاه ايرانی برگزيده جشنواره های جهانی

بنا به گفته مقصودلو، داورانی مرکب از شخصيت های بين المللی سينمايی فيلم های بخش مسابقه را داوری خواهند کرد. ريچارد پنيا، مايکل مور، سميرا مخملباف و شيرين نشاط در ليست داوران احتمالی اين جشنواره قرار دارند.

اين جشنواره جوايزی را نيز به فيلم های برگزيده اهدا خواهد کرد ازجمله جايزه بزرگ جشنواره به مبلغ 3000 دلار که به بهترين فيلم اهدا خواهد شد. IFVC و بنياد زيبا نيز هرکدام جوايز جداگانه ای برای بهترين فيلم های کوتاه درنظر گرفته اند.

راديو زمانه نيز با تاکيد بر روايت شخصی و رسانه وبلاگ به «وبلاگی ترين فيلم» جايزه ويژه ای اهدا خواهد کرد.

مهلت ارسال فيلم ها به دبيرخانه جشنواره اول جولای 2007 اعلام شده است.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

درود

آیا جشنواره ای هست که مختص نماهنگهایی با موسیقی بی کلام یا مخصوص فیلمهایی که به رقص می پردازد
آیا در ایران سازمان یا نهادی یا شخصی هست که بر رقصهای بومی ایران تمرکز کرده و فیلم بسازد ؟؟

ممنون

-- شادمهر ، Jun 21, 2009 در ساعت 06:46 PM