رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۲۵ آبان ۱۳۸۸
گفت و گو با فاطمه‏ آدینه‏وند، همسر عبدالله مومنی

همسر عبدالله مومنی: دادگاه ظالمانه و ناعادلانه بود

مریم محمدی
mmohammadi@radiozamaneh.com

عبدالله مؤمنی، سخن‏گوی سازمان ادوار تحکیم وحدت که در سی‏ ویکم خرداد ماه، پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم دستگیر شده بود، به هشت سال زندان محکوم شد.

امروز فاطمه‏ آدینه‏وند، همسر عبدالله مؤمنی، با او ملاقاتی داشته است. در باره‏ی چگونگی صدور حکم هشت ساله برای آقای مؤمنی و آخرین وضعیت او در زندان، با خانم آدینه‏وند گفت‏وگویی کرده‏ام.

Download it Here!

خانم آدینه‏وند دادگاه آقای مؤمنی چه زمانی تشکیل شده و حکم را کی به ایشان ابلاغ کرده‏اند؟

طی تماسی که آقای مؤمنی با منزل گرفت، گفت که دادگاه او روز چهارشنبه، بدون حضور وکیل و بدون اطلاع قبلی، برگزار شده است.

آقای مؤمنی در مورد حکم و اتهاماتی که به ایشان وارد شده، چه می‏گفت؟

هشت سال حکم زندان برایش صادر شده که دو سال آن مربوط به فعالیت‏های دوران دانشجویی ایشان است و شش سال هم به خاطر شرکت در تجمعات بعد از انتخابات بوده است. در حالی که او در هیچ تجمعی شرکت نداشته است.

یکی از اتهامات درج شده در کیفرخواست آقای مؤمنی، سفر به آلمان است. در حالی که ایشان پنج سال است ممنوع‏الخروج است و پاسپورت‏اش هم همه‏ی این سال‏ها در توقیف بوده است.

تاریخ سفر ایشان به آلمان در کیفرخواست چه تاریخی بوده است؟

نوشته‏اند که ایشان تازگی به آلمان رفته و برای انقلاب مخملی آموزش دیده است. در صورتی که اصلا چنین چیزی نیست. آقای مؤمنی پنج سال است که ممنوع‏الخروج است. چگونه می‏توانسته به آلمان برود؟ حتما آن‏ها او را به آلمان برده‏‏اند.

از مقامات زندان نپرسیدید چگونه دادگاهی که وکیل مدافع هم نداشته، هشت سال حکم زندان صادر کرده است؟

متاسفانه کسی را ندیدم که از او سؤال کنم: این چه دادگاهی است که حتی وکیل مدافع حضور ندارد که از متهم دفاع کند؟ به نظر من، این دادگاه خیلی ظالمانه و ناعادلانه بوده است. چون وکیلی در دادگاه نبوده که از آقای مؤمنی دفاع کند؛ نه وکیل تسخیری و نه وکیلی تعیین شده از سوی خود او.

آخرین بار کی ایشان را ملاقات کردید؟

امروز با او ملاقات داشتم.


همسر عبدالله مومنی در رابطه با هشت سال حکم زندان همسرش می‌گوید: «دو سال آن مربوط به فعالیت‏های دوران دانشجویی ایشان است و شش سال هم به خاطر شرکت در تجمعات بعد از انتخابات بوده است. در حالی که او در هیچ تجمعی شرکت نداشته است»

خود ایشان هم تایید کرد که دادگاه بدون وکیل برگزار شد؟

بله، خود او گفت که دادگاه بدون وکیل برگزار شده و هم‏چنین گفت: «من وکیل نمی‏خواهم». اما من مطمئن هستم که ایشان تحت فشار است که وکیل را قبول ندارد. چون زمان آزادی هر کس مشکلی داشت، آقای مؤمنی پیشنهاد مراجعه به وکیل را به وی می‏داد. حال چگونه است که در زندان می‏گوید نمی‏خواهد وکیل از او دفاع کند.

در حین ملاقات با آقای مؤمنی مقامات زندان نیز حضور داشتند؟ شما کسی را ملاقات کردید؟

بله، امروز که ما به زندان رفتیم، در حین ملاقات دادستانی هم آن‏جا بود. بعد هم که با او صحبت کردم، گفتم که همسر من حتما باید وکیل داشته باشد. دادستان گفت که خود آقای مؤمنی می‏گوید وکیل نمی‏خواهد. اما من به دادستان گفتم که من حرف خود آقای مؤمنی را در زندان قبول ندارم. باید حتما وکیل داشته باشد، بدون وکیل نمی‏شود.

دادستان تهران، آقای جعفری دولت‏آبادی آن‏جا بودند؟

بله، در حین ملاقات با زندانیان ایشان هم به زندان آمد.

شما تنها به ملاقات رفته بودید؟

با خواهر آقای مؤمنی برای ملاقات رفته بودیم. چون بچه‏ها مدرسه دارند و الان تقریبا یک ماه است از ملاقات با پدر محروم‏اند. روزهای ملاقات، اخیرا به یکشنبه‏ها صبح موکول شده که بچه‏ها به مدرسه می‏روند و امکان ندارد آن‏ها را از درس و مدرسه محروم کرد.

وضعیت جسمی و روحی آقای مؤمنی چگونه بود؟

حال روحی او خوب بود. اما از نظر جسمی، از ناراحتی قلبی و کلیوی شدیدا رنج می‏برد.

هیچ پزشکی ایشان را در زندان معاینه کرده است؟

بله، یک بار وقت دکتر داشت و پزشک زندان او را معاینه کرده است.

نظر خود آقای مؤمنی در مورد حکم صادر شده چه بود؟ امیدوار بود که حکم تغییر کند؟

آقای مؤمنی امیدوار بود که حکم در دادگاه تجدید‏نظر تغییر کند.

Share/Save/Bookmark