رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۲۸ تیر ۱۳۸۸

توفان مسابقه "ستاره افغان"

احمد اقبال
اگر ساکن برخی کشورهای اروپایی یا آمريکايی هستيد، شايد ديده باشيد که چند سالی است برنامه هايی برای کشف استعدادهای هنری، به ويژه در عرصه آواز خوانی، موسيقی و رقص، در تلويزيونهای اينگونه کشورها پخش می شود.

از جمله اين برنامه ها، اکس فکتور (X Factor) در بریتانیا و Amercian Idol در آمريکاست که طرفداران زيادی دارد و به هنگام پخش، ميليونها بيننده مشتاق را به پای تلويزيونها می کشاند.

يک تلويزيون خصوصی در کابل نيز، دو سال می شود که به اين عرصه پای گذاشته و خشم روحانیون بنیادگرای افغان را برانگیخته است.

تلويزيون خصوصی طلوع، سال گذشته شمسی، برای نخستين بار برنامه سراسری ستاره افغان را در استانهای مختلف کشور شروع کرد و در پایان دوره، از بین صدها شرکت کننده جوان، که چند دختر نيز در ميان آنها بودند، يک نفر را با رای مردم به عنوان ستاره افغان انتخاب کرد.

داروان اين برنامه، به شهرهای مختلف افغانستان سفر کردند، از داوطلبان آوازخوانی امتحان گرفتند و يک گروه ده - دوازده نفره را، برای شرکت در دوره نهايی که می بايست بر اساس رای مردم از طریق پیامهای نوشتاری تلفن همراه ( SMS) انتخاب شوند، به کابل آوردند.

برنامه ستاره افغان، هفته ای يک بار از تلويزيون طلوع پخش می شود و داوطلبان راه يافته به دور نهایی، با اجرای آوازهایی افغانی، ایرانی و هندی، شانس خود را برای به دست آوردن رای مردم می آزمایند.

امسال نيز، دوازده نفر به دور نهایی برنامه ستاره افغان راه یافتند که دو دختر نيز در ميان آنها بودند.
هر هفته، شرکت کننده ای که کمترین رای را به دست آورده بود، از دور مسابقه حذف می شد، تا سرانجام، نوبت به دو شرکت کننده نهایی رسيد.

دو شرکت کننده نهایی این مسابقه آوازخوانی، مهدی افشار 22 ساله از شهر هرات و عالم هنر دوست از شهر کابل هستند.

مهدی افشار گفته است که آرزوی همیشگی اش، تامین امنيت در افغانستان و سرآمد شدن خود او در عرصه هنر بوده است.

عالم هنردوست شرکت کننده دیگر دور نهایی نیز گفته است با اینکه در يک خانواده فقیر بزرگ شده، همواره علاقه داشته يک هنرمند محبوب شود.

فريده ترانه 23 ساله که از ایران بازگشته و هدیه همراز نيز، دو دختر شرکت کننده در این رقابت بودند که موفق به ورود به مرحله نهایی نشدند.

دست اندرکاران برنامه ستاره افغان، معتقدند اکنون طرح آنها، "مانند توفان افغانستان را دربر گرفته است".


کمی بیشتر از پنج سال از سقوط رژيم طالبان در افغانستان می گذرد، در زمان حاکمیت این رژیم، موسیقی، آوازخوانی و حتی عکس گرفتن و تماشای تلويزيون ممنوع و غیر مشروع پنداشته می شد.

با وجود سقوط طالبان، اندیشه هایی مخالف رقص و آواز، هنوز هم در ميان روحانیون بنیادگرای افغان طرفداران سرسختی دارد.

این روحانیون، تلويزیونهای خصوصی برآمده در دوره پنج ساله بعد از طالبان را، که به طور گسترده به پخش رقص و آواز زنان و مردان افغانی و خارجی می پردازند، از نشانه های هجوم فرهنگ منحط در جامعه سنتی افغانستان می پندارند.

شاید به همین دلیل باشد که "افغان" يک تلويزيون خصوصی ديگر در کابل، در ماه رمضان امسال، مسابقه "ستاره قرآن" را در برابر "ستاره افغان" تلويزيون طلوع علم کرد تا اندکی از فشارهای محافل بنيادگرا نسبت به خود بکاهد.

تلويزيون افغان، تاکنون چند بار به خاطر پخش صحنه های نیمه عریان فیلمهای خارجی، از طرف دستگاه قضایی کشور که در کنترل محافظه کاران است، جریمه شده است.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

این راهیست که افغانستان در پیش دارد چی ملاها بخواهند چی نخواهند.

-- کمال ناصر حبیبی ، Jan 11, 2007 در ساعت 06:34 PM

من ستاره افغان را خوش کردم و بسیار خوش شدم که افغانستان ما رو به ترقی است و خاینان وطن را به زودی اعدام خواهیم کرد تشکر

-- زمان ( رشیدی) ، Sep 30, 2007 در ساعت 06:34 PM

سپاس گزار از تلویزیون طلوع که برای جوانان افغانستان یک گام خوب رابرداشته وتشکر از داود جان صدیقی که یک ژور نالست خوب است

-- سهیل همراز ، Feb 1, 2008 در ساعت 06:34 PM

من همین الان از دیدن این برنامه ازطریق ماهواره تمام شدم برنامه جالبی است سعی شود نظر همگی جلب شود فقط ارزو دارم به عنوان بیننده مهمان برنامه پایانی باشم به امید افغانستان پایدار وبا ثبات درکل دنیا

-- سعید اسکندری از زابل ایران ، Feb 1, 2008 در ساعت 06:34 PM

در پروسه سوم ستاره افغان بي عدالتي صورت گرفت در حق احسان مستان

-- خاطره ، Feb 2, 2008 در ساعت 06:34 PM

در قدم اول بايد متذكر شوم كه حالا ستاره افغان يك مفهوم جديد پيدا كرده نه مانند دوره هاي گذشته حالا مردم از شما توقعات زياد دارد
كوشش كنيد كه از نظريات مردم با خبر شويد مانند برنامه گذشته شما بايد تمام كتگوري هاي مردم را در نظر بگيريد هم كسي كه موبائيل دارد و هم كسيكه موبائيل ندارد شايد بسياري از مردم ما طريقه روان كردن پيام را ندارند هم پول شان به مصرف ميرسد و هم شخص مورد علاقه شان انتخاب نمي گردد بهتر است كه بايد بعضي اوقاي از نظريات شفاهي آنها استفاده كنيد تا مانند احسان مستان حق كسي ديگر تلف نشود واقعاً خارج شدن احسان مستان يك خبر غير قابل باور كردني بود هيچ كس فكر نمي كرد كه او خارج شود ما فكر ميكرديم كه او بايد در 3 بهترين باشد اما نشد اگر به همين طريق استعداد ها در sms غرق شود آنها روحيه اي خود را از دست خواهند دادند و از هنر مند شدن دل سرد خواهند شدند
معلوم ميشود كه در پيشرفت دختر ها استعداد پسر ها پنهان ميشود بايد كسی پيش برود كه واقعاً لياقت آن را داشته باشد مهم نيست كه دختر باشد يا پسر .

-- تمكين ، Feb 3, 2008 در ساعت 06:34 PM

سلام به كاركنان ستاره افغان بايد احسان مستان پيش مي رفت از ستاره و ليمه و اميد نظامي بهتر و خوبتر مي خواند

-- شگوفه حنيفي از تهران ، Feb 3, 2008 در ساعت 06:34 PM

سلام به كاركنان ستاره افغان بايد احسان مستان پيش مي رفت از ستاره و ليمه و اميد نظامي بهتر و خوبتر مي خواند

-- شگوفه حنيفي از تهران ، Feb 3, 2008 در ساعت 06:34 PM

من بسيار خوش هستم كه تلويزيون طلوع برمردم افغانستان يك هنر را بيش روي گرفته

-- محمدراشد « نيازي »‌ ، Feb 4, 2008 در ساعت 06:34 PM

به نظر من و دوستانم اولين فرصت ستاره ميرفت بهتر بود

-- nama ، Feb 5, 2008 در ساعت 06:34 PM

مردم به فکر این نیست که خوب میخواند یا بد به فکر این هستن که از قوم از ولایت ما است یا نه اگر بد هم بخواند به همو ری میدن و این حقیقت است

-- افغان ، Feb 18, 2008 در ساعت 06:34 PM

به نظرمن باید طاهرشوقی دراین دوره اول شودچوئ ازمراحل ابتدای تا به حالی داورها طاهرجان کدام انتقادنگرفتند

-- جلیل از هرات ، Feb 25, 2008 در ساعت 06:34 PM

به نظر من از سال اینده در مرحله 12 بهترین طبق نظر داوران پیش بروند اگر نظر مردم باشد مانند احسان مستان هارون صدیق ومخصوصا طاهر شوقی نامردی میشود

-- f ، Mar 1, 2008 در ساعت 06:34 PM

با تشکرو سپاس فراوان از دستندرکاران و متصدیان این شبکه و مخصوصا این طرح و برنامه . امیدوارم که ادامه ای این گونه برنامه های هنری و پخش سراسری ان درچهار چوب اصل و باورهای انسان گونه ی همه ماافغانها مرهمی باشد برای زخمها و دردها و خاطرات وحشت ناک چند دهه ی اخیر.

-- عبدالعظیم احمدی ، Mar 19, 2008 در ساعت 06:34 PM

از مسولین ستاره ی افغان می خواهم که برای کشف استعدادهای هنری فرزندان این آب و خاک تنها به افغنستان بسنده نکنند و به دیگرکشورها هم سری بزنند با تشکر فراوان .

-- عبدالعظیم احمدی از ایران ، Mar 24, 2008 در ساعت 06:34 PM

من برای اولین بار این خبر را امروز دیدم از شما می خواهم که مرا در زمینه این طرح بیشتر آشنا کنید که آیا میتوان رپ اجرا کرد چون ما در فرانسه رپ می کنیم و می خواهم در کشور خود هم اجرا کنم

-- محمد ، Mar 25, 2008 در ساعت 06:34 PM

پروگرام ستاره ی افغان عالی است و یک گام ترقی برای اینده ی افغانستان است

-- باران ، May 5, 2008 در ساعت 06:34 PM

طاهريكي ازبهترين دوستان من است واوصلاحيت اين راداردكه اول شود

-- زهره ازتهران ، Sep 18, 2008 در ساعت 06:34 PM

دوست دارم دوست دارم دوست دارم.زهره

-- زهره ، Jan 17, 2009 در ساعت 06:34 PM

به نظر من ها رون جان صدیق خوب می خواند ولی بی انصافی شد درپروسه 4 هم این موضوع تکرارشد مانند الهه جان سرور باز هم شاهد خواهیم بود0 .2009 ldghnd
ساینا از ایران

-- بدون نام ، Jan 29, 2009 در ساعت 06:34 PM

بسیاردرست صداداشت بسیارلحجه خوب داشت من موفق بودم که بایدبرنده شود وبامن به همین آدرس یک بارباید به همین آدرس اگرزحمت هم میشود لطفاًارتباط بیگیریدمنتظرشمامی مانم
انجنیراحمدذاکر

-- انجنیر احمدذاکر ، Feb 15, 2009 در ساعت 06:34 PM

سلام من نازنین طرفدار طاهر شوقی*حمید سخی زاده*الهه سرور*امید پارساو نظامی ومهران گلزارومهدی افشار هستم مر30 از این که می خواهید افغانستان ما ترقی کند مندر ایران هستم و یکی از طرفداران پرپاقرص ستاره افغان و تلوزیون طلوع هستم

-- نازنین ، Mar 8, 2009 در ساعت 06:34 PM

باسلام خدمت همه دست اندر كاران شما عزيزان،
به نظر من فعلأ افغانستان به اين جنين برنامه ها نياز ندارد ، نوجوانان افغان بايد درس بخوانند افغانستان به بازسازي نياز دارد نه به آواز خواني.
نصرت الله از غزني

-- s.nasratullah@yahoo.com ، Mar 19, 2009 در ساعت 06:34 PM

سلام به تمام هموطنان عزيزم وتمام
علاقه مندان آوازم
طاهرشوقي هميشه
باشماهست
ياربي وفا بميره بميره

-- طاهرشوقي ، Jul 18, 2009 در ساعت 06:34 PM

لعنت به هرچی ستاره افغان هوس بازان

-- ناشناس ، Jul 19, 2009 در ساعت 06:34 PM