تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۸۸ • چاپ کنید    
٣١ سال پیش در چنین روزی

آیت‌الله خمینی: گوشت یخ‌زده حرام است

سعید بشیرتاش، ابراهیم نبوی

پنج‌شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۵۷ برابر سوم مارس ۱۹۷۹ میلادی

اشکانیان و ساسانیان از کتاب‌های درسی حذف شد

امروز بخش‌های مختلف حذف شده از کتاب‌های درسی سال‌های اول تا سوم راهنمایی که از سوی کمیته بررسی مشکلات مدارس تعیین و به تصویب وزارت آموزش و پرورش رسیده است جهت اطلاع دانش‌آموزان و معلمان سراسر کشور اعلام شد.

به نوشته روزنامه اطلاعات، موارد حذف شده از کتاب فارسی سال اول راهنمایی این بخش‌هاست: «کودکی شاه سابق، مال از بهر چیست، کودک باهوش، آینده، ساختمان فعل، زیبایی‌ای درخت شهر و روستایی، آشیان خراب، سخنان پند‌آمیز بزرگان، مثل، مهرگان.»

بخش‌های حذف شده از تاریخ کلاس اول راهنمایی: شاهنشاهی اشکانی پس از فرهاد دوم تا اول ساسانیان، گفتار یازدهم، دوازدهم و سیزدهم جغرافیایی کلاس اول راهنمایی.

موارد حذف شده از کتاب‌های فارسی سال دوم راهنمایی: مرد خود‌ساخته، درخت بقا، شهر نیاکان، یعقوب در نیشابور، خطوط نویسان نامدار، کاغذ و چاپ، ناصر خسرو، رستم و اسفندیار.

موارد حذف شده از کتاب‌های فارسی سال سوم راهنمایی: کمال‌الدین بهزاد، ورزش در ایران در عهد صفوی، فرهنگ مردم، ثمره دانش‌اندوزی، شعر غم مخور، رزم رستم و اشکبوس، اورازان، دو حکایت از گلستان، بهار.

کمیته همچنان اعلام کرد: نسبت به درس‌های دستور زبان فارسی، عربی، تعلیمات دینی، عربی و زبان خارجی معمان ارجمند رأساً و با اتکا به وجدان انقلابی حداکثر کوشش را به کار برده و با در نظر گرفتن قدرت پذیرش دانش‌آموزان مطالب لازم را حتی‌الامکان تدریس نمایند.


تصویری از کتاب درسی پیش از انقلاب

آیت‌الله خمینی: گوشت یخ‌زده حرام است

آیت‌الله خمینی مصرف گوشت یخ‌زده را حرام اعلام کرد. بنا به گزارش روزنامه اطلاعات، کمیته امام متن نامه آیت‌الله خمینی را در مورد گوشت یخ زده منتشر کرد و گفت: «جناب آقای نخست وزیر! ایدالله تعالی لازم است جنابعالی به مقامات مربوط دستور دهید از ورود گوشت‌های یخ زده و مصرف آن‌‌ها به شدت جلوگیری شود و آنچه از این نوع گوشت‌ها موجود است از بین برود، زیرا آن‌ها نجس و حرام است و مردم نیز حق استفاده از آن‌ها را به عنوان خوراک ندارند و می‌توانند به مصارف کشاورزی مانند کود زمین برسانند. سوم ربیع الثانی ۹۹ ـ ۱۱ /۱۲/ ۵۷ روح الله الموسوی الخمینی»

خبرنگار اطلاعات گزارش می‌دهد که از دو سال قبل خرید گوشت یخ‌زده از خارج کاهش یافته و در سال جاری قرار‌داد خرید گوشت یخ‌زده انجام نشده و تاکنون از محل ذخیره مصرف داخلی تأمین شده است.

میزان موجودی گوشت یخ زده کمتر از بیست هزار تن می‌باشد و دلیل نخریدن گوشت در سال جاری مربوط به افزایش قیمت‌هایی است که دولت استرالیا قائل شده بود.

مصرف قبلی گوشت یخ‌زده روزانه ۳۵۰ تن در کشور بوده است که حدود ۱۸۰ تن آن در تهران و ۲۰ تن در اصفهان و بقیه در شهرستان‌های کشور توزیع شده است. در گزارش خبرنگار ما اضافه شده است که برای مصرف چلوکبابی‌ها نیز سالانه دو هزار تن راسته یخ زده از خارج وارد کشور می‌شده است.


گفت و گوی مهم آیات عظام خمینی و شریعتمداری

آیت‌الله خمینی با آیت‌الله شریعتمداری در قم دیدار کردند. خبرنگاران اطلاعات آقایان آسودگان، علیشاهی، حبشی و عاملی از قم دیدار آیت‌الله خمینی را با آیت‌الله شریعتمداری گزارش کردند. به نوشته روزنامه اطلاعات:

«ساعت هفت و سی دقیقه بعد از ظهر روز گذشته، جمعه، اولین سری مذاکرات امام خمینی و آیت‌الله سید کاظم شریعتمداری در یکی از حجره‌های کتابخانه مدرسه فیضیه صورت گرفت. این دیدار کاملاً خصوصی بود و کمتر کسی از اطرافیان این دو مرجع تقلید از این دیدار و گفت و گو با خبر شدند. این ملاقات حدود سی دقیقه طول کشید و مذاکرات عموماً درباره مسایل مهم اجتماعی در سطح مملکت بود. این ملاقات دومین دیدار این دو مرجع تقلید بود و دیدار اول هنگامی صورت گرفت که آیت‌الله شریعتمداری هنگام ورود امام خمینی به قم برای خوش‌آمد گویی از ایشان به استقبالشان رفته بودند که این دیدار به علت ازدحام فوق‌العاده جمعیت چند دقیقه‌ای بیشتر طول نکشید و گفت و گو‌هایشان تنها در حد خوش‌آمد گویی بود.»

بنا به این گزارش در دیدار دوم امام خمینی و آیت‌الله شریعتمداری که روز گذشته صورت گرفت تنها یک تن از خبرنگاران روزنامه اطلاعات شرکت داشت. امام خمینی و آیت‌الله شریعتمداری در این دیدار نیم ساعته ابتدا درباره مسأله مسکن گفت و گو کردند.

آیت‌الله خمینی اظهار داشتند هرچه زودتر مشکل مسکن باید برای بی‌خانمان‌ها و فقرای ایران حل گردد. و برای هر خانواده مسکن مورد نیازشان تأمین گردد و سپس درباره کشت و زرع و مشکلات دهقانان صحبت شد و این‌که زمین‌های خشک و بایر سرتاسر مملکت به طور سریع باید به زیر کشت برود و ماشین آلات صنعتی و مکانیزه باید در اختیار دهقانان و زارعین قرار گیرد.


آیت‌الله خمینی و آیت‌الله شریعتمداری

سپس گفت و گو درباره آب و برق طبقه بی‌بضاعت مطرح شد و این‌که آب و برق برای فقرا و بی‌بضاعت‌ها باید مجانی گردد و در پایان امام خمینی درباره نیروی واقعی انقلاب استثنائی ایران صحبت کردند.

به گزارش خبرنگار اطلاعات آیت‌الله خمینی اظهار داشت: «به نظر من بیشتر انقلابیون واقعی یعنی آن‌ها که نیروی عظیم و کوبنده این انقلاب بودند مردم غیرمرفه بودند. کسانی که بیشترین کشته‌ها را دادند و با نیروی ایمان واقعی و اعتقاد راسخ باعث پیروزی انقلاب شدند، همان کسانی بودند که به‌هیچ‌وجه اشرافی و مرفه نبودند و از طبقه پابرهنه بودند و من دستور دادم که اموال شاه چه آن‌ها که در داخل ایران است و چه آن‌ها که در خارج (پس از مصادره) فقط و فقط بین بی‌بضاعت‌ها و مستمندان تقسیم شود. و این پول‌ها را صرف خانه‌سازی و دیگر وسایل رفاهی مردم بکنیم.»

آیت‌الله شریعتمداری در جواب این قسمت از اظهارات امام خمینی اظهار داشت: «امیدوارم که هرچه زودتر آن قسمت از اموال شاه که به خارج از کشور انتقال یافته است و رقم بسیار قابل توجهی است و به گفته خودتان برای آباد کردن ایران کافی است، بلافاصله به ایران برگردانده شود و همان‌طور که می‌فرمایید در اختیار مستمندان قرار بگیرد.»

خبرنگار اطلاعات پس از ملاقات رهبر انقلاب امام خمینی و حضرت آیت‌الله العظمی شریعتمداری مرجع عالی‌قدر تشیع گفت و گوی کوتاه زیر را با حضرت آیت‌الله العظمی شریعتمداری به عمل آوردند.

آیت‌الله شریعتمداری در مورد دیدارش با آیت‌الله خمینی گفت: «دیدار امروز پس از پانزده سال جدایی با یک دوست صدیقی که در این مدت به دست یک حکومت خودکامه در تبعید به سر برده با نهایت سرور و شادمانی و هیجان و محبت توأم بود و از این‌که در هنگامه پیروزی ملت مسلمان ایران با یکدیگر ملاقات کردیم خداوند تعالی را بر این تفضل شکر گزارم.»

وی در مورد ارتش گفت: «چنانچه در اعلامیه‌های قبلی خود و همچنین در مصاحبه اخیر با خبرگزاری پارس و پاره‌ای از خبرگزاری‌های خارجی گفته‌ایم وجود یک ارتش نیرومند در مملکت لازم و ضروری‌ است و احترام ارتش را باید نگهداشت و روحیه آن‌ها را تقویب کرد البته شک نیست که اگر افراد ناباب و ناصالح در میان آن‌ها هستند باید تصفیه شوند.»


عباس امیر‌انتظام، سخنگوی دولت بازرگان

رأی‌گیری رفراندوم آشکار نخواهد بود

عباس امیر‌انتظام، سخنگوی دولت بازرگان اعلام کرد که رأی‌گیری رفراندوم آشکار نخواهد بود. وی در مصاحبه مطبوعاتی خود در مورد وضع کمیته‌ها و رابطه آن با دولت گفت:

«در درجه اول از طرف آقای خمینی آقای مهدوی کنی به ریاست کل کمیته‌ها برگزیده شدند تا یک هماهنگی به وجود بیاید. منتظر هستیم سپاه پاسداران انقلاب شکل یابد و هدف این است که کمیته‌ها زیر نظر نخست وزیر اداره شوند.»

همان‌طوری که آقای نخست وزیر اعلام کرد در مورد حضور نظامی آمریکا که از طرف وزیر دفاع و وزیر خارجه آن کشور مطرح شده بود آقای امیرانتظام پاسخ داد: «گفتار شخصیت‌های دولت‌های دیگر ملاک عمل نیست هر چیزی باید رسماً اعلام شود و ما هنوز رسماً چیزی دریافت نکرده‌ایم.»

امیرانتظام در مورد برگزاری رفراندوم گفت: «همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر مسأله رفراندوم و بعد تشکیل مجلس موسسان مطرح است و طرح اولیه قانون اساسی به آیت‌الله خمینی ارائه شده که مجدداً مورد بررسی و شور و مشورت قرار خواهد گرفت.»

وی گفت: «تصور می‌کنم در اواسط یا اواخر هفته آینده دولت برنامه‌ای در این زمینه به اطلاع عامه برساند.» یکی از خبرنگاران گفت اگر دو کارت در رفراندوم به کار رود با توجه به مشخص بودن رنگ کارت‌ها و وجود عده‌ای افراد متعصب ممکن است برای بعضی‌ها ناراحتی‌هایی به بار آید.

سخنگوی دولت پاسخ داد: «این مسأله مورد توجه قرار گرفته و ترتیبی داده شده است که رأی‌گیری در مقابل همه و به طور آشکار نباشد تا از ایجاد این‌گونه ناراحتی جلوگیری شود. برای رأی‌گیری اتاقک‌هایی در نظر گرفته شده است تا رأی‌دهنده در کمال آزادی رأی خود را به صندوق بیندازد.»

یکی از خبرنگاران پرسید: «در حال حاضر تصفیه‌هایی در وزارتخانه‌ها انجام می‌شود و این‌گونه که معلوم است احتمالاً پرسنل تعدادی از وزارتخانه‌ها کمتر می‌شود آیا این نکته به افزایش تعداد بیکاران کمک نخواهد کرد؟»

در پاسخ به این سوال سخنگوی دولت گفت: «تا آنجا که اطلاع داریم و مثلاً کارکنان نخست وزیری بیش از نیاز واقعی آن است بنابراین نیاز به کوچک‌تر شدن سازمان‌ها و ادارات دولتی احساس می‌شود اما باید بگویم حقوق افراد مازاد بر احتیاج قطع نخواهد شد بلکه این افراد به واحد‌های سایر ادارات دولتی که نیاز دارند فرستاده می‌شوند. عده‌ای از کسانی که کنار گذاشته شده‌اند (به طور مثال ۴۸ نفری که دیروز برکنار شدند) در چندین مرحله دیگر نیز دارای سمت بوده‌اند.»

وی در ادامه گفت: «و در نخست وزیری هم دو یا سه برابر حقوق می‌گرفته اند. حتی افرادی بوده‌اند که در چند اداره دولتی مختلف حقوقی بین پنج تا شصت هزار تومان دریافت می‌داشته‌اند. ما در ماه‌های آینده تعداد بیکاران بیشتری خواهیم داشت باید به تدریج مشکلات را از بین برد.»

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد پخش اسلحه و تعداد اسلحه‌های جمع‌آوری شده، گفت: «در حال حاضر رقم دقیقی نمی‌توانم ارائه دهم، سپاه انقلاب کارش را شروع کرده است و بعد از شکل گرفتن در سطح وسیع‌تر به جمع‌آوری اسلحه اقدام خواهدکرد. واقعیت را باید پذیرفت. ما با کدام نیرو در حال حاضر می‌توانیم به چنین کاری دست بزنیم؟ با پراکندگی موجود در پادگان هیچ آماری از تعداد دقیق اسلحه‌های توزیع شده بین مردم در دست نداریم البته در اسرع وقت این کار تهیه خواهد شد.»

یکی از خبرنگاران سوال کرد: «دولت در تعقیب عمال ساواک و مأمورین امنیتی است شنیده شده که گروه زیادی از ایشان دیروز در نخست وزیری گرد آمدند و دولت آن‌ها را رها کرده است.»

امیر‌انتظام پاسخ داد: «دولت دستور دستگیری هیچ‌کس را صادر نکرده و در تعقیب کسی نیست اما در انتظار این هستیم که دادستان دادنامه خود را علیه دولت‌های سابق و عمال رژیم تهیه کند و مستند به دلایلی که خواهد بود در پی دستگیری این عوامل خواهیم بود.»

همچنین سوال شد که روز گذشته سه نفر از امرای ارتش که تا دیروز مقام مشاورت تیمسار قرنی را داشتند دیروز پس از پایان کار دستگیر و توقیف شده‌اند نظر دولت در این مورد چیست؟ معاون نخست وزیر پاسخ داد دولت درباره بازداشت افراد تصمیم نمی‌گیرد چون این بازداشت‌ها از طریق نخست وزیری انجام نگرفته اطلاعی از آن نداریم.


شاه سرگرم گلف است

روزنامه اطلاعات به نقل از خبرگزاری فرانسه از رباط نوشت، شاه سابق این روزها سخت سرگرم یاد گرفتن بازی «گلف» است در حالی که هنوز معلوم نیست که بالاخره در چه کشوری اقامت خواهد کرد.

به نوشته روزنامه اطلاعات شاه از تاریخی که وارد شهر مراکش شد، در زمین بازی «گلف» متعلق به میزبان خود ملک حسن دوم، پادشاه مغرب شروع به یادگرفتن این بازی کرد و از آن موقع مرتباً آن را دنبال کرده است روز گذشته او با اتومبیل بنز نقره‌ای خود وارد زمین گلف شد و مدتی تمرین کرد در حالی که فقط محافظین شخصی او شاهد بازی وی بودند.

Share/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)آرشیو ماهانه