تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

اعتراض ستوده به «بدرفتاری» مأموران

رضا خندان همسر نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران می‌گوید که وی در دادگاه به «بدرفتاری» مأموران زندان اعتراض کرده است.

رضا خندان در گفت‌وگو با تارنمای فارسی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران افزوده که خانم ستوده، حبس در سلول انفرادی را «بزرگ‌ترین فشار» برخود اعلام کرده است.


نسرین ستوده یکشنبه هفت آذر در شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب محاکمه شده است. به گفته خندان، در این جلسه محاکمه، نسرین ستوده «پیگیر شکایت خود از یکی از مأموران زندان شده که چندی پیش به وی توهین کرده است. نسرین همان موقع شکایت می‌کند اما برگه‌های شکایت الان در هیچ‌کدام از پرونده‌هایش نیست»

خندان افزوده که «وکلای خانم ستوده در جریان دادگاه تلاش کرده‌اند تا قرار بازداشت وی به وثیقه تبدیل شود اما این اتفاق نیفتاده است. همین‌طور وکلایش خواستند که انفرادی او قطع شود اما قاضی با دلایلی که آن‌ها می‌آوردند، قانع نشد و دوباره نسرین به انفردای برگشت.»

رضا خندان روند دادگاه را «امیدوارکننده» ندانسته و گفته که به صدور رأی تبرئه امیدوار نیست

رضا خندان همچنین روند دادگاه را «امیدوارکننده» ندانسته و گفته که به صدور رأی تبرئه امیدوار نیست. به گفته وی «هر کدام از طرفین فقط حرف خودشان را می‌زدند. قاضی و نماینده دادستان انگار در عالم دیگری بودند و خانم ستوده و وکلایش نیز در عالم دیگر.»

وی افزوده: «امیدوارم که قرار بازداشت ایشان به وثیقه تبدیل شود تا حداقل بیرون زندان بیایند و تا مدت اجرای حکم بتوانند کمی از لحاظ جسمی احیا شوند.»

نخستین جلسه محاکمه ستوده ٢٤ آبان ماه گذشته به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی، اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی و همکاری با کانون مدافعان حقوق بشر» برگزار شد. نسرین ستوده هم‌زمان با آغاز نخستین جلسه محاکمه‌اش به اعتصاب غذا پایان داد.

نسرين ستوده که عمدتاً وکالت پرونده‌های حقوق بشری را در ایران بر عهده دارد، ۱۳ شهريور ٨٩ پس از مراجعه به دادگاه، بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوين زندانی است.

١٠ مهرماه ٨٩، شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل به همراه سازمان عفو بين‌الملل، ديده‌بان حقوق بشر، کميسيون بين‌المللی قضات، فدراسيون بين‌المللی حقوق بشر، ليگ ايرانی دفاع ازحقوق بشر، اتحاديه بين‌المللی وکلا، سازمان جهانی عليه شکنجه و کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران نسبت به ادامه بازداشت بدون اتهام و يا محاکمه نسرين ستوده در ايران اعتراض کرده بودند. آن‌ها خواستار آزادی سريع و بی‌قيد و شرط نسرين ستوده شدند.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)