رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۵ تیر ۱۳۸۹

ژنرال مک کریستال شخصیت سال افغانستان

دولت افغانستان جایزه بهترین شخصیت سال کشورش را به ژنرال مک کریستال، فرمانده پیشین نظامیان ناتو و آمریکایی، اهدا کرد.

ژنرال استانلی مک کریستال بعد از حدود یک سال و نیم فعالیت به عنوان فرمانده ارشد نظامیان ناتو و آمریکایی در افغانستان، ماه گذشته به دلیل اختلاف با مقامات ارشد آمریکایی، از سمت‌اش برکنار شد.


مقامات افغان پیش از این نیز از کارکرد وی ابراز رضایت کرده بودند و حتی حامد کرزای طی تماس با باراک اوباما خواستار ادامه کار مک کریستال شده بود.

اما به رغم ناخشنودی شماری از مقامات آمریکایی از این ژنرال ٥٥ ساله و برکناری وی، وزارت امور خارجه افغانستان با برگزاری مراسمی ویژه از فرمانده آمریکایی تقدیر کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان با انتخاب ژنرال مک کریستال جایزه شخصیت سال این کشور را در غیاب وی در حضور شماری از مقامات افغان، نمایندگان مجلس افغانستان و شماری از سفرای خارجی به همکار وی ژنرال نیک پارکر اهدا کرد.

داود مرادیان رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان با تقدیر از کارکردهای مک کریستال، ماموریت کاری وی را در افغانستان موفق خواند

داود مرادیان رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان با تقدیر از کارکردهای مک کریستال، ماموریت کاری وی را موفق خواند.

به گفته مرادیان، ژنرال کریستال با پیاده کردن راهبرد تازه آمریکا به ویژه در تعقیب شورشیان در خارج از مرزهای افغانستان و کاهش تلفات غیر نظامیان، گام‌های «موثری» برداشت.

با وجود این دولت افغانستان با استقبال از انتصاب ژنرال دیوید پیترئوس، فرمانده پیشین نیروهای آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای میانه به جای مک کریستال، ابراز امیدواری کرده است که وی بتواند ثبات را در افغانستان تامین کند.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

اوضاع فعلی عراق و افغانستان نتیجه ی سیاست های غلط امریکا ست.امریکا بدون شناخت از بافت فرهنگی وسنتی این کشور ها فقط برای منافع خود که چیزی جز غارت منابع زیر زمینی افغانستان و عراق نبود دست بهاشغال این دو کشور کرد.
هنگامی که در عراق کودتای نظامی بر علیه عبدالکریم قاسم ترتیب داد صدام را حمایت و جانشیتن او کرد. مدارک سازمان سیا وشواهد موجود است.
در افغانستان بخاطر حفظ خط لوله نفتی یونوکال
طالبان راحمایت کرد.
کرزای رئیس جمهور فعلی افغانستان کارمند شرکت یونوکال م مشاور ان بود.
دموکراسی برای امریکا یعنی منافع آن.
دموکراسی مورد تائید و مورد پسند امریکا.
با توجه به شکست قشون ارتش سرخ شوروی که منجر به خروج انان از افغانستان شد. این بار هم امریکا شکست خواهد خورد
زیرا هیچ اقدام سازنده برای بهبود زندکی افغان ها نکرد و در نتیجه مردم را به حمایت از طالبان واداشت.

-- مهرداد ، Jul 6, 2010 در ساعت 09:42 AM