رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۰ اسفند ۱۳۸۸

افزایش شمار قربانیان زلزله شیلی به ۷۰۰ تن

میشله باشلت، رئیس جمهوری شیلی از افزایش شمار جان‌باختگان زلزله و سونامی این کشور به بیش از ۷۰۰ نفر خبر داد و در خصوص ازدیاد تعداد افراد مفقود شده نیز ابراز نگرانی کرد.

این آمار، شمار افرادی که تاکنون نیروهای امدادی، موفق به یافتن اجسادشان شده‌اند را دربرمی‌گیرد و با ادامه عملیات امداد و نجات، به طور قطع افزایش خواهد یافت.

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۸.۸ ریشتر در ساعت سه و ۳۴ دقیقه بامداد شنبه هفته جاری به وقت محلی، در نزدیکی شهر کونسپسیون در مرکز شیلی رخ داد.


مردم با هجوم به سوپر مارکت‌ها، سعی در باز کردن در آنها برای غارت دارند (AP)

خانم باشلت با اشاره به این که تاکنون دست‌کم ۷۰۸ نفر در اثر زلزله و سونامی ناشی از آن کشته شده‌اند، از مردم کشورش خواست که آرامش خود را حفظ کنند.

وی افزود که هنوز نمی‌توان وسعت ویرانی‌ها را تخمین زد و در حال حاضر دستیابی به ابعاد واقعی این فاجعه امکان‌پذیر نیست.

به گفته او، اطلاعات فعلی، حاکی از بی‌خانمانی نزدیک به دو میلیون نفر و آسیب دیدن یک و نیم میلیون ساختمان مسکونی، بیمارستان، بندر و فرودگاه است.

گزارش خبرگزاری‌ها همچنین حاکی است که هرج و مرج ناشی از وقوع زمین لرزه باعث شد تا شامگاه یکشنبه در کنسپسیون، دومین شهر بزرگ این کشور، مقررات منع آمد و شد برقرار شود.


غارت یک سوپر مارکت (AP)

این شهر با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، روز یکشنبه صحنه غارت فروشگاه‌ها توسط مردمی بود که از کمبود مواد غذایی ناشی از وقوع زمین لرزه به شدت بیم دارند.

تخریب زندان‌ها در کونسپسیون نیز موجب فرار زندانیان و مجرمان شده است.

موسسه لرزه‌نگاری و زمین شناسی دانشگاه ژئوفیزیک آمریکا، اعلام کرده است که زلزله شیلی، ‌٥٠٠ برابر مخرب‌تر از زلزله اخیر هائیتی بوده است.

پیش‌بینى می‌شود این زلزله بیش از ۳۰ میلیارد دلار به اقتصاد شیلی خسارت وارد کند.

Share/Save/Bookmark