رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۴ بهمن ۱۳۸۸

کره شمالی به کره جنوبی هشدار داد

کره شمالی در خصوص هرگونه حمله پیش‌گیرانه به تاسیسات هسته‌ای این کشور، به کره جنوبی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پیونگ یانگ اعلام کرده است که هرگونه حمله سئول علیه تاسیسات هسته‌ای‌اش را اعلان جنگ تلقی خواهد کرد.


افسر کره شمالی در حال مشاهده منطقه مرزی دو کره (عکس‌ها: AFP)

اظهارات خشمگینانه مقام‌های کره شمالی پس از آن مطرح می‌شود که وزیر دفاع کره جنوبی گفت در صورت مشاهده نشانه‌هایی مبنی بر حمله هسته‌ای پیونگ یانگ به سئول، این کشور دست به حمله پیش‌گیرانه علیه کره شمالی خواهد زد.

ارتش کره شمالی امروز یکشنبه هشدار داد که در صورت نقض حاکمیت ارضی این کشور از سوی همسایه جنوبی، سئول با اقدامات قاطع و فوری نظامی مواجه می‌شود و اهدافی در این کشور مورد حمله قرار می‌گیرند.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که کمیسیون وحدت مسالمت‌آمیز دو کشور که در پیونگ یانگ قرار دارد، با انتشار بیانیه‌ای، کره جنوبی را مسئول وخیم شدن روابط دو کشور معرفی کرد.

پیش‌تر نیز کشتی‌های جنگی کره شمالی و جنوبی در یکی از مناطق مرزی مورد مناقشه دو طرف، با یکدیگر درگیر شدند.

خودداری کره شمالی از همکاری با جامعه بین‌المللی و ترک مذاکرات شش‌جانبه از سوی این کشور، به تیرگی رابطه میان دو کره منجر شده است.


سربازان مرزی کره شمالی

در مذاکرات شش‌جانبه، کره شمالی، ایالات متحده، روسیه، چین، ژاپن، کره جنوبی، و کره شمالی حضور داشتند. این مذاکرات برای راضی کردن پیونگ یانگ به توقف فعالیت‌های هسته‌ای خود انجام می‌شد.

در هفته‌های گذشته نیز ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی، پیشنهاد کره شمالی مبنی بر از سرگیری مذاکرات صلح دو کره را رد کردند.

در حال حاضر، توافق ترک مخاصمه که به جنگ میان دو کره ( از ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳) پایان داد، میان دو کشور حاکم است.

کره جنوبی، مذاکرات مربوط به معاهده صلح دو کره را منوط به پیشرفت مسئله خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و از سرگیری مذاکرات شش جانبه دانسته است.

مقام‌های آمریکا نیز اعلام کرده‌اند که کره شمالی ابتدا باید به مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای بازگردد.

Share/Save/Bookmark