رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۲۲ دی ۱۳۸۸

خشونت‌های افغانستان دوباره قربانی گرفت

شش سرباز ناتو در اثر انفجار مین کناره جاده‌ای در مناطق مختلف افغانستان و یک پلیس افغان در پی یک حمله انتحاری در جنوب این کشور جان باختند.

همزمان، شلیک موشک از سوی جنگنده‌های ناتو به دو مرکز تجمع طالبان، موجب مرگ ۱۶ شورشی مسلح در ولایت هلمند شد.

آیساف، نیروهای کمک به تامین امنیت تحت فرمان ناتو، اعلام کرد سه سرباز آمریکایی در جنوب، یک سرباز فرانسوی در شمال کابل و دو سرباز دیگر که هنوز هویت‌شان مشخص نشده، در جنوب افغانستان کشته شده‌اند.

با مرگ این سربازان، شمار کشته‌شدگان نیروهای ناتو در سال جاری میلادی در افغانستان به ۱۵ نفر رسید.

دو روز پیش نیز یک تفنگدار نیروی دریایی آمریکا و کوپرت همر، خبرنگار روزنامه ساندی میرر بریتانیا بر اثر انفجار مین در ولایت هلمند جان باختند و یک عکاس این روزنامه و سه سرباز دیگر آمریکایی به شدت مجروح شدند.

پلیس ولایت ارزگان در جنوب افغانستان هم از مرگ یک پلیس و مجروح شدن دو پلیس دیگر در این ولایت خبر داد.

ژنرال جمعه گل همت، فرمانده پلیس ارزگان گفت این افراد در نتیجه وقوع یک عملیات انتحاری در شهرستان «دهراوود» کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته وی، عامل انتحار کننده که قصد نزدیک شدن به یک پاسگاه پلیس را داشت، پیش از انجام عمل انتحاری، شناسایی شده بود که با شلیک پلیس، اقدام به انفجار کمربند انتحاری‌اش کرد.

اما آیساف می‌گوید در دو حادثه جداگانه در شهرستان‌های «نوزاد» و «ناوه» ولایت هلمند، دو گروه شورشی که در حال ساخت بمب بودند، هدف جنگنده‌های سازمان ناتو قرار گرفتند.

بر اساس اطلاعات منتشرشده ناتو، در حمله نوزاد، ۱۳ شورشی مسلح و در حمله ناوه، سه شورشی کشته شدند.

مقامات افغان و بین‌المللی می‌گویند خشونت‌ها در سال جاری میلادی افزایش خواهد یافت. نیروهای طالبان نیز در روزهای اخیر بر شدت حملات‌شان افزوده‌اند.

Share/Save/Bookmark