رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۷ دی ۱۳۸۸

افزایش احتمال جنگ شمال-جنوب سودان

احتمال آغاز جنگ میان شمال و جنوب سودان مجدداً افزایش یافته‌است.

قاضی صلاح‌الدین، همکار نزدیک به عمر البشیر، رئیس جمهور سودان اوایل این هفته هشدار داد که انجام همه‌پرسی برای استقلال در جنوب سودان به جنگ خواهند انجامید.

به گزارش روزنامه ان.ار.س هلند، ائتلافی از ۱۰ سازمان امدادرسانی غربی بامداد امروز (پنج‌شنبه) در گزارشی از جامعه جهانی خواست تا برای جلوگیری از بروز این جنگ اقداماتی کنند.

فرستاده ویژه سازمان ملل در سودان معتقد است که امسال می‌تواند «آخرین سال برای کشور سودان آن‌گونه که می‌شناسیم» باشد

پنج سال پیش در چنین روزی پیمانی موسوم به «پیمان فراگیر شمال-جنوب» توانست به قدیمی‌ترین جنگ آفریقا در کشور سودان پایان بدهند.

این پیمان‌نامه به جنگی ویرانگر و ۲۲ ساله میان شمال مسلمان‌نشین و جنوب مسیحی‌نشین سودان پایان داد.

با نزدیک شدن انتخابات همگانی در سودان نگرانی‌ها در مورد ثبات بزرگ‌ترین کشور آفریقا افزایش یافته‌است.
قرار بر این است که در سال ۲۰۱۱ یک همه‌پرسی در مورد استقلال جنوب سودان انجام شود.

امروز، پنج‌شنبه، در منطقه‌ای دورافتاده در جنوب سودان دست کم ۱۴۰ نفر کشته شدند و درگیری‌ها در منطقه وونچوئی استان واراب جنوبی طی هفته گذشته ۹۰ زخمی بر جای گذاشت.
در جریان این درگیری‌ها ۳۰۰ هزار رأس دام نیز به غارت رفته‌است.

قرار بر این است که در سال ۲۰۱۱ یک همه‌پرسی در مورد استقلال جنوب سودان انجام شود

اسکات گرَتیون، فرستاده ویژه سازمان ملل در سودان معتقد است که امسال می‌تواند «آخرین سال برای کشور سودان آن‌گونه که می‌شناسیم» باشد.

دادگاه کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه، عمر البشیر، رئیس جمهور سودان را متهم به طراحی برنامه قلع و قمع، غارت و تجاوز جنسی در جریان مناقشه شش‌ساله دارفور کرده‌است.

دولت سودان از هم‌پیمانان جمهوری اسلامی ایران است و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، ماه اسفند سال گذشته پس از صدور حکم این دادگاه، به نشانه حمایت از عمر البشیر، وارد سودان شد.

Share/Save/Bookmark