رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۲۱ دی ۱۳۸۸

اعتراض ۵۶ استاد به احکام انضباطی دانشجویان

۵۶ استاد دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای، به صدور احکام سنگین انضباطی برای برخی از دانشجویان این دانشگاه اعتراض کردند.

احضارهای «گسترده» دانشجویان به کمیته انضباطی و نیز ورود غیرقانونی «افراد غیر دانشگاهی» به دانشگاه و ضرب و شتم دانشجویان، از دیگر موارد مورد اعتراض این اساتید است.

در این نامه، از رئیس دانشگاه علم و صنعت خواسته شده که برای تمام دانشجویان به خصوص دانشجویانی که به کمیته انضباطی احضار شده‌اند، فضایی «آرام و بدون تشویش» فراهم کند.


این نامه پس از آنکه گروهی از لباس شخصی‌ها با حمله به تجمع هشتم دی‌ماه دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، تعدادی از دانشجویان را مورد ضرب و شتم قرار دادند، منتشر می‌شود.

پس از ناآرامی‌های این روز، آن‌طور که خبرنامه امیرکبیر گزارش کرده، تعداد زیادی از دانشجویان به کمیته انضباطی احضار و با محرومیت‌هایی مواجه شده‌اند.

صدور حکم حبس برای یک دانشجو
گزارش‌های دانشجویی همچنین از صدور حکم دو سال حبس برای دبیر سابق انجمن اسلامی امیرکبیر حکایت دارد.

طبق حکمی که به یاشار قاجار ابلاغ شده، وی به ۱۴۸ ضربه شلاق، پرداخت ۱۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و دو سال حبس تعزیری که به مدت پنج سال تعلیق شده، محکوم شده است.

این حکم پس از گذشت سه سال و نیم از بازداشت یاشار قاجار در خرداد سال ۸۵، به وی ابلاغ شده است.

«راه‌اندازی سایت خبرنامه امیرکبیر، اقدام علیه امنیت ملی، تشویش اذهان عمومی و توهین به مسئولین» از جمله اتهامات آقای قاجار عنوان شده است

«راه‌اندازی سایت خبرنامه امیرکبیر، اقدام علیه امنیت ملی، تشویش اذهان عمومی و توهین به مسئولین» از جمله اتهامات آقای قاجار عنوان شده است.

در پیوند با این گزارش، خبرنامه امیرکبیر همچنین اعلام کرده که از سرنوشت کاظم رضایی، دانشجوی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز بیش از دو ماه است که اطلاعی در دست نیست.

این فعال دانشجویی، روز ۱۳ آبان از سوی انتظامات و حراست دانشگاه شیراز دستگیر و به زندان عادل‌آباد منتقل شد.

همزمان با آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها در ایران، فشار‌ها بر فعالان دانشجویی نیز افزایش یافته است.

تجمعات اعتراضی برخی از دانشجویان در دانشگاه‌های ایران، با هجوم لباس شخصی‌ها به خشونت کشیده شده و تعدادی از آنها بازداشت و روانه زندان شده‌اند.

Share/Save/Bookmark