رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۷ آذر ۱۳۸۸

واکنش‌های جهانی به سرکوب معترضان

سرکوب دانشجویان و معترضان در روز دانشجو در ایران، واکنش‌های جهانی را برانگیخته است.

تجمعات روز گذشته دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف ایران که در تهران با حضور مردم معترض نیز همراه بود، به خشونت کشیده شد.

گزارش‌های شاهدان عینی از بازداشت گسترده دانشجویان و معترضان و انتقال آنها به مکان‌های نامعلوم حکایت دارد.


تظاهرات دانشجویی در روز دانشجو در دانشگاه تهران(AP)

همکاری نیروهای لباس شخصی و پلیس در سرکوب معترضان در روز گذشته، گسترده گزارش شده است. گزارش‌های دیگری نیز از استفاده از باتوم، شوکرهای الکتریکی، گاز اشک‌آور و حتی شلیک تیر هوایی برای متفرق کردن معترضان به نتیجه انتخابات حکایت دارد.

ایالات متحده از سرکوب معترضان از سوی نیروهای حکومتی ابراز نگرانی کرده و «ادامه آزار، بازداشت خودسرانه و محکومیت قضایی افراد به دلیل شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز» را «بی‌اعتنایی» به حقوق مصرح مردم در قانون اساسی دانسته است.

با این حال، به گزارش رویترز، ایان کلی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، از اظهار نظر مستقیم درباره برخوردهای حکومتی با معترضان در روز دانشجو، خودداری کرد و در خصوص این که آیا واشینگتن از معترضان ایرانی حمایت می‌کند یا خیر، پاسخی نداده است.

آقای کلی در عیم حال خطاب به تظاهرکنندگان اظهار داشت که «آنها باید بدانند که صدایشان شنیده می‌شود.»

ایالات متحده «ادامه آزار، بازداشت خودسرانه و محکومیت قضایی افراد به دلیل شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز» را «بی‌اعتنایی» به حقوق مصرح مردم در قانون اساسی دانسته است

وی به مقام‌های جمهوری اسلامی نیز هشدار داد که «سرکوب وحشیانه» مردم ایران، آمریکا و جامعه بین‌الملل را نگران وضعیت حقوق بشر در ایران کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال، اولویت اصلی ایالات متحده را حل و فصل مناقشه اتمی این کشور اعلام کرد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا نیز با ابراز نگرانی از حوادث روز گذشته در ایران، افزود که لندن انتظار دارد که تهران «آزادی‌های شهروندان خود را رعایت کرده و از سرکوب و تلاش برای خاموش کردن آنها خودداری کند.»

سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور بیانیه‌ای، صدور «بی‌رویه زور علیه تجمعات» معترضان را محکوم کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز اعلام کرده که پس از دست رفتن مشروعیت رژیم ایران در جامعه جهانی، «مشروعیت آن در داخل نیز از میان رفته و بسیاری از مردم ایران از حکومت ناراضی هستند.»

وی این نارضایتی را به «نفع» اسرائیل ارزیابی کرده است.

Share/Save/Bookmark