تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

خودداری حکیمی از دریافت جایزه فارابی

محمدرضا حکیمی، پژوهشگر علوم انسانی، در اعتراض به وجود «فقر و محرومیت‌های مرئی و نامرئی» در جامعه ایران، از دریافت جایزه سومین جشنواره بین‌المللی فارابی خودداری کرد.

به گزارش شماره امروز شنبه روزنامه اعتماد، آقای حکیمی در نامه‌ای که خطاب به مسئولان جشنواره فارابی نوشته، برگزاری چنین مراسم‌هایی در شرایطی که فقر و محرومیت‌ها در ایران «بی‌داد» می‌کند را در اولویت ندانسته است.

نام محمدرضا حکیمی برای تقدیر و اهدای لوح سپاس در سومین جشنواره بین‌المللی فارابی، جزو ۵۰ محقق و دانشمند علوم انسانی قرار داشت که او از شرکت و پذیرش این جایزه خودداری کرد.

حکیمی در نامه خود نوشته که «در این جشنواره، از فاضلان و استادانی، به نام خدمت ۵۰ ساله به علوم انسانی تجلیل شده است. پرسش این است آیا این علوم برای ثبت در کتاب‌ها و در دنیای ذهنیت است یا برای خدمت به انسان و حفظ حقوق انسان و پاسداری از کرامت انسان است در واقعیت خارجی و عینیت؟»


محمدرضا حکیمی، پژوهشگر علوم انسانی

این پژوهشگر تاکید کرده که «باید بکوشیم تا جامعه ما چنان نباشد که درباره‌اش بتوان گفت از دو مفهوم انسان و انسانیت، اولی در کوچه‌ها سرگردان است و دومی در کتاب‌ها.»

محمدرضا حکیمی از طلاب پیشکسوت مشهد و از تئوریسین‌های مکتب تفکیک است که در مقابل تفکر فلسفی، بر تفکر بر مبنای قرآن و حدیث تاکید می‌کند.

او صاحب آثار مهمی از جمله مجموعه هفت جلدی الحیاه است که موضوع آن دین‌شناسی بر اساس قرآن و حدیث است.

جشنواره بین‌المللی فارابی، سه سال است که با هدف تقدیر از فعالان و اندیشمندان حوزه علوم انسانی و اسلامی (داخلی و خارجی) از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)