رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۲۸ اسفند ۱۳۸۷

«حضور مخفیانه چند زن در ورزشگاه آزادی»

روزنامه فرهنگ آشتی از حضور مخفیانه چهار زن در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی دو تیم فوتبال ایران و کره‌جنوبی خبر داد.

به نوشته این روزنامه، زنان ایرانی به طور مخفیانه همراه با زنان کره‌ای وارد ورشگاه شده و از نزدیک دیدار این دو تیم را تماشا کردند.

مسابقه ایران و کره جنوبی چهارشنبه گذشته برگزار شد که در پایان، دو تیم به نتیجه مساوی یک‌بریک رضایت دادند.

این زنان پس از آن‌که مسئولان کره‌ای با حضور آنها در کاروان تماشاچیان خود موافقت کردند، توانستند وارد ورزشگاه آزادی شوند.

روزنامه فرهنگ آشتی نوشته است که این چهار زن از سوی حراست ورزشگاه شناسایی شدند، اما مسئولان حراست ترجیح دادند که آنها را از ورزشگاه اخراج نکنند.

در ایران از زمان انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ از حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای بازی‌های ورزشی مردان به ‌خصوص فوتبال جلوگیری می‌شود.


در سال‌های اخیر، فعالان زن با اعتراض به چنین تصمیمی، خواستار آزاد شدن حضور زنان برای تماشای مسابقات ورزشی مردان شده‌اند.

مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران در حالی صورت می‌گیرد که روزنامه ۹۰ در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در گزارشی اعلام کرده بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا، به مسئولان فوتبال ایران هشدار داده است تا مقدمات حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم کنند.

براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، از سال ۲۰۰۹ کشورهایی می‌توانند در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا نماینده داشته باشند که شرایط داخلی فوتبال آن‌ها با شرایط مورد نظر فیفا مطابقت داشته باشد.

پیش‌تر محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۵ به زنان ایرانی اجازه داد در ورزشگاه‌ها حضور یابند، اما در پی اعتراض روحانیون از تصمیم خود صرف‌نظر کرد.

با این وجود، برخی مواقع دختران با تغییر چهره و لباس به سبک پسران در ورزشگاه‌ها حاضر می‌شوند.

زنان در تاریخ جمهوری اسلامی تنها یک‌بار آن‌هم در جریان دیدار تیم‌های ایران و بحرین در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ توانسته‌اند به ورزشگاه آزادی راه یابند.

Share


در همین رابطه:
پخش مشروط ورزش زنان از تلویزیون
«زنان لژیونر باید حجاب داشته باشند»
ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها، تبعیض‌ است
درخواست زنان برای تماشای تمرینات تیم پرسپولیس

نظرهای خوانندگان

اینکه چیزی نیست من هجده سالم بودم یهنی چهار سال پیش با دوست پسرم و سه تا دیگه از دخترا با دوستاشون رفتیم تو ورزشگاه اونجا چند تادختر دیگم بودن.

-- بدون نام ، Feb 16, 2009 در ساعت 02:00 PM

شما چی فکر کردین حتا دختر ۷سالروام را نمیدن

-- کورش ، Mar 18, 2009 در ساعت 02:00 PM