رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۸۷

اسرائیل پیشنهاد آتش‌بس را رد کرد

در حالی که صلیب سرخ جهانی وضعیت غزه را «غیرقابل تحمل» اعلام کرده، اسرائیل آتش‌بس پیشنهادی سارکوزی و سایر سران جهان را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل گفته است: «اروپا باید چشمانش را باز کند. ما در حال مبارزه با تروریسم هستیم و حق داریم از شهروندانمان محافظت کنیم.»

اظهارات وی در دیدار با هئیت اتحادیه اروپا که برای ترغیب طرفین درگیر در مناقشه به قبول آتش‌بس به خاورمیانه سفر کرده، مطرح شده است.

این در حالی است که تلاش ملت‌های عرب برای صدور قطعنامه از سوی شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس در غزه ناکام مانده است.

منابع دیپلماتیک، ایالات متحده را مانع اصلی تصویب این قطعنامه می‌دانند. ایالات متحده می‌گوید باید برای جلوگیری از پرتاب موشک از سوی حماس به شهروندان اسرائیل نیز راه کاری اندیشیده شود.

بی‌بی‌سی نیوز نیز در گزارشی به نقل از مدیر عملیات صلیب سرخ در غزه هشدار داده است که این منطقه با یک «بحران انسانی تمام عیار» روبرو است.

پیر کراهنبول گفته است که زندگی در غزه پس از ۱۰ روز درگیری، غیرقابل تحمل شده است.
وی در عین حال، خواستار حمایت بیشتر از غیرنظامیان شد.

سازمان ملل اعلام کرده است که ۱۰۰ تن از ۶۰۰ قربانی فلسطینی، غیرنظامی بوده‌اند.

آخرین گزارش‌ها حاکی است که درگیری شدید میان ارتش اسرائیل با نیروهای حماس، گلوله باران غزه و نیز پرتاب راکت از سوی حماس به داخل اسرائیل کماکان ادامه دارد.

اسرائیل و حماس برای پذیرفتن آتش‌بس، شرط‌هایی گذاشته‌اند که به ترتیب، جلوگیری از تجهیز دوباره حماس و پایان محاصره غزه از سوی اسرائیل از جمله شروط آنهاست.

با وجود ارسال کمک‌های محدود، کمبود شدید پزشکی و غذایی در غزه شرایط دشواری را ایجاد کرده است.

دولت مصر هم می‌گوید زمانی گذرگاه رفح را باز می‌کند که تشکیلات خودگردان فلسطین به رهبری محمود عباس بر آن نظارت داشته باشد.

Share
در همین رابطه:
پیشروی اسرائیل در خاک غزه

نظرهای خوانندگان

خوب تمام جهان اسلام با بحران انسانی مواجه است.پس باید فکری اساسی کرد که فعلا در مورد غزه این فکر اساسی را اسرائیل دارد می کند.

-- ایرانی ، Jan 7, 2009 در ساعت 05:00 PM

حمس کجا قبول کرد که پرتاب راکت روُ قطع کنه؟

-- شاهین دلنشین ، Jan 8, 2009 در ساعت 05:00 PM