رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۸۷

المپیک پکن در «لانه پرنده» گشایش یافت

بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ در ساعت ۸ و ۸ دقيقه و ۸ ثانيه به وقت پکن گشایش یافت.

بيست و نهمين دوره المپيک ساعت ۲۰ به وقت پكن، در ورزشگاه ملی پکن معروف به «لانه پرنده» گشایش یافت.


ورزشگاه ملی پکن، محل برگزاری افتتاحیه رقابت‌ها/Getty Images

در این برنامه سه و نيم ساعته ابتدا پيش مراسمی به مدت ۷۵ دقيقه برگزار شد كه در آن آداب و سنن ۲۸ گروه از سراسر چین به تصوير كشيده شد و پس از آن هنرمندان چينی در دو بخش هنرهای باستاني و مدرن به اجرای نمایش پرداختند.

در بخش اصلی مراسم افتتاحيه «هو جين تائو» رئيس جمهور چين، سخنرانی كرد و سپس ورزشکاران ۲۰۵ تيم شرکت‌کننده با در دست داشتن پرچم کشورهای خود در ورزشگاه رژه رفتند.

ورزشکاران ایرانی نیز با پرچم‌داری هما حسینی، قایقران زن ایران از مقابل تماشاگران عبور کردند.

کاروان ورزشی ايران با ۵۵ ورزشکار در المپیک پکن شرکت کرده‌است. اين ورزشکاران در رشته‌های بسکتبال، بدمینتون، شنا، کشتی آزاد و فرنگی، جودو، تکواندو، وزنه برداری، تنيس روی ميز، دوچرخه سواری، بوکس، دو ميدانی و تیروکمان به رقابت خواهند پرداخت.

علاوه بر ۱۶۰ هزار نفر که با حضور در ورزشگاه از افتتاحيه المپيک دیدن می‌کنند، مراسم به طور همزمان برای ميليون‌ها بيننده از سراسر جهان به طور مستقيم پخش می‌شود.

گزارش‌ها حاکی‌است سران بیش از هشتاد کشور جهان در مراسم افتتاحیه مسابقات المپیک پکن شرکت کرده‌اند. برای اولین بار رئیس جمهور ایالات متحده جرج بوش در مراسم افتتاحیه شرکت کرد.

بيست و نهمين دوره بازی‌های المپيک که رسماً از امروز جمعه ۸ اوت در پکن پایتخت چین، آغاز شد تا روز يکشنبه ۲۴ اوت ادامه خواهد داشت.


در همین رابطه:
قایقران زن، پرچمدار ایران در بازی‌های المپیک

نظرهای خوانندگان

کاشکی کمی هم از نماد عدد 8 در فرهنگ چینیها می گفتید

-- amir ، Aug 9, 2008 در ساعت 02:52 PM

مشخص نيست كه رفقاي چيني چرا از كشور دوست و برادر، ايران، كسي را به مراسم افتتاحيه دعوت نكرده بودند؟!!!
يك دست در جيب ملت ايران و دست ديگر در بيعت با غرب!

-- بدون نام ، Aug 9, 2008 در ساعت 02:52 PM

1 ساعت پیش رقابت مقدماتی 100 متر قورباغه برگزار شد. به محمد علیرضایی که با یک اسرائیلی در یک گروه بود اجازه شناکردن توسط مقامات ایرانی داده نشد. و او در مسابقه حاضر نشد. حالا سوال این است که اصلا با این همه سروصدا که اولین شناگر ایرانی به المپیک راه یافته چرا این مسوولان دست به این کار مسخره زدند.

-- احسان ، Aug 9, 2008 در ساعت 02:52 PM