رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۸۶

طالبان درخواست کرزی برای گفتگو را رد کرد

یوسف احمدی، سخنگوی طالبان روز یکشنبه اعلام کرد این گروه تا زمانی که نیروهای خارجی در این کشور حضور داشته باشند، با حامد کرزی گفتگوهای صلح انجام نخواهد داد.

حامد کرزی روز شنبه گفته بود اگر شبه نظامیان طالبان حملات مرگبار خود را متوقف کنند وی "بلافاصله" به آنها سمت های دولتی پیشنهاد خواهد کرد.


دو طالب سوار بر هوندا 125 . آسوشیتدپرس

رییس جمهوری افغانستان همچنین برای مذاکره با ملا محمد عمر رهبر طالبان اعلام آمادگی کرده بود. ملا محمد عمر پس از حملات یازده سپتامبر از سوی واشنگتن تحت تعقیب است.

رییس جمهوری افغانستان تنها چند ساعت پس از یک حمله انتحاری به نظامیان افغان در کابل که به مرگ 30 نفر انجامید، برای گفتگوهای صلح اعلام آمادگی کرد.

یوسف احمدی اظهارات حامد کرزی را فاقد نکته تازه دانسته و گفت: "طالبان علاقه ای به سمت های دولتی ندارد—وزارت یا هرچیز دیگر. ما خواستار خروج نیروهای خارجی هستیم و بر سر موضع خود نیز ایستاده ایم".

سخنگوی طالبان در گفتگو با فرانس پرس اظهار داشت: "تا هنگامی که نیروهای خارجی بیرون نرفته اند، ما هرگز با دولت کابل گفتگو نمی کنیم."

هم اکنون 50 هزار نیروی عمدتا غربی تحت فرماندهی ناتو و ایالات متحده در افغانستان حضور دارند.


در واکنش به این اظهارات، حامد کرزی روز یکشنبه گفت: "ما نمی گذاریم خارجی ها بروند تا وقتی که راه های ما ساخته شود، مدرسه ها و برق ما درست شود، تا وقتی که پلیس و ارتش ما بهتر شود."

نظرهای خوانندگان

حامد کرزی
میداند چه می کند
بدون شک موفق می شود

-- Rahim ، Sep 30, 2007 در ساعت 05:39 PM