رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۸۶

آمادگی برنار کوشنر برای سفر به ایران

برنار کوشنر، وزیر امورخارجه فرانسه، اعلام آمادگی کرد که برای بحث بر سر پرونده هسته‌ای ایران به تهران سفر کند.


کوشنر که قرار است با کاندولیزا رایس و رابرت گیتس، وزرای خارجه و دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه در واشنگتن دیدار کند به روزنامه فیگارو گفت اظهاراتش درباره احتمال جنگ با ایران بد تعبیر و تفسیر شده است.

برنار کوشنر، یکشنبه شب گذشته در یک میزگرد اظهار داشت که جهان باید خود را برای جنگ احتمالی با ایران آماده کند و فرانسه هم خود را برای بدترین احتمال که همان جنگ است آماده کرده است. این سخنان کوشنر در رسانه‌های جهان بازتاب گسترده یافت و برخی مقامات بلندپایه اروپایی نیز اظهارات وی را به باد انتقاد گرفتند. با این حال برنار کوشنر در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، اظهار داشت که خواهان صلح است و در مصاحبه با رادیویی در مسکو روزنامه‌نگاران را متهم کرد که حرف‌های وی را تحریف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برنار کوشنر به روزنامه فیگارو گفت: "(حرف) من بسیار بد فهمیده شد و هنگام آن است صداقت و شفافیت رویکرد محقق بشود. ما مخالف گفتگو با ایرانی‌ها نیستیم... برعکس ما همواره بر آن پافشاری کرده‌ایم."

برنار کوشنر افزود: "آری به گفتگوی همیشگی با ایران. آری به تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. در حال حاضر بیایید به تحریم‌های هدف‌دار بیاندیشیم تا ایرانی‌‌ها را متقاعد کنیم که ما مصمم هستیم."

وزیر امورخارجه فرانسه اظهار داشت که به شدت می‌خواهد شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع کند.

نظرهای خوانندگان

هردم از این باغ بری میرسد تازه تر از تازه تری میرسد
از عواقب محمود ..است دیگر

-- مسعود ، Sep 20, 2007 در ساعت 12:54 PM

به ایشان بفرمایید ماهم مدتهاست که خود را برای بدترین احتمال آماده کرده ایم.
شاپور اورمزد حدود هفتاد سال بر این سرزمین حکومت کرد .35 سال از زندگی او در جنگ با بیگانگان که چشم طمع بر ایران زمین داشتند گذشت.
( والریانوس امپراطور روم که به ایران لشکر کشیده بود نیز به اسارت او در آمد و هم اکنون تصویر آن بر سنگنبشته های تنگ چوگان کازرون کنونی به یادگار مانده)
در وصیتنامه ای به نام کارنامک من که از او به جای مانده نوشته است
(...بد ترین نام جنگ است , نیمی از عمر من در جنگ بود و نیمی و نیمی در صلح... اما جنگ من جز برای صلح نبود...)
نیک باد یاد او

-- حسین فرازمند ، Sep 21, 2007 در ساعت 12:54 PM

محمود جان تحويل بگير

-- كاوه ، Sep 21, 2007 در ساعت 12:54 PM