رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۸۷

وزیر خارجه افغانستان هم رای عدم اعتماد گرفت

رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان، روز شنبه از سوی اعضای ولسی جرگه( مجلس) رای عدم اعتماد گرفت.

به گزارش باختر نیوز، اعضای ولسی جرگه پس از بحث و تبادل نظر تصمیم گرفتند رای‌گیری در مورد رنگین دادفر سپنتا برای بار دوم صورت گیرد.


رنگین دادفر سپنتا و کاندولیزا رایس

روز پنجشنبه ولسی جرگه ( مجلس) افغانستان به محمد اکبر اکبر وزیر بازگشت مهاجران افغان رای عدم اعتماد داد.

مجلس افغانستان وزرای مهاجران و خارجه را به دلیل "عدم رسیدگی به مهاجران اخراج شده افغان از سوی دولت ایران" استیضاح کرد.

تصمیم برای سرنوشت رنگین دادفر اسپنتا به روز شنبه موکول شده بود بود.

نمایندگان، وزیر خارجه این کشور را متهم می‌کنند که در برابر سیاست دولت ایران مماشات کرده و به اندازه کافی با مقامات ایرانی رایزنی نکرده است.

دولت ایران اعلام کرده است که قصد دارد تا مارس 2008 یک میلیون مهاجر افغان را اخراج کند.

برپایه این گزارش، قبل از رای گیری مجدد روز شنبه، مشاجره لفظی بین دو تن از نمایندگان افغان ، مجلس را برای لحظاتی متشنج ساخته که در پی تلاش هیات اداری دوباره مجلس روال عادی برگشت.

دراین رای‌گیری وزیر امورخارجه از 217 رای مجلس، 141 رای عدم اعتما د ، 7 رای موافق و 3 رای سفید به دست آورد وبدین ترتیب نتوانست اعتماد مجلس را به دست آورد.

شماری از اعضای ولسی جرگه در مورد رای گیری جلسه قبلی اعتراض داشتند . در جلسه روز شنبه یونس قانونی، رییس ولسی جلگه، به گفتگوی تلفنی خود با حداد عادل همتای ایرانی خود اشاره کرد. به گفته قانونی ایران تصمیم گرفته اخراج روزانه افغان‌ها را از پنج هزار به یک هزار نفر کاهش دهد. همچنین دولت ایران متعهد شده تا برای آن عده از مهاجران افغان اخراج شده از ایران که در موسسات ایرانی کار می کردند، در صورت ارائه گواهی ویزای کار بدهد. ایران بعلاوه پذیرفته است تا برای مهاجران افغان اخراج شده مایحتاج ضروری تهیه کند.

استیضاح دو وزیر افغان به خاطر سیاست ایران

اعتراض بیش از ۲۰۰ فعال سیاسی-اجتماعی به نحوه برخورد با مهاجران افغان

نظرهای خوانندگان

وزیر خارجه فعلی افغانستان جناب سپنتا یک شخص متکی به خود و بدون داشتن سیاست خارجی میباشد امید وارام از پارلمان محترم افغانستان که به این مشکل بزرګ رسیدګی نمایند . تشکر

-- sparta , spart ، Sep 20, 2008 در ساعت 04:15 PM