رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۸۵

"پیام صلح" تهمینه میلانی تخت‌جمشید را "سیاه" کرد

تهمینه میلانی فیلمبرداری "پیام صلح" را در تخت جمشید آغاز کرد. خانم میلانی در نظر دارد با ساخت نماهنگ(کلیپ) که در میان آثار تاریخی 12 کشور جهان فیلمبرداری می‌شود، پیام صلح خود را از زبان کودکان به پرده بکشد.


تهمینه میلانی در تخت جمشید، عکس از CHN

این نماهنگ برای پخش در سازمان ملل و شبکه‌های تلویزیونی مشهور جهانی تولید خواهد شد. در این نماهنگ کودکان ایرانی با پوشش‌های بومی و ملی ایران در لابه‌لای ستون‌های تخت‌جمشید سرود صلح می‌خوانند:

" در چشم عشق ما عزیز و یكسانیم، یكسان از هر رنگ و دین و نژاد، رنگ و وارنگ گل‌های گلستانیم، از نور خورشید عشق داریم نشان"...

"تا كی در انتظار روز صلح در این‌دنیا، آیا امید به صلح می‌شود داشت، همه چشم‌ها به توست‌ای خدا"

تهمینه میلانی در این باره به خبرگزاری ایرنا گفته است: "این نماهنگ جنبه بین‌المللی دارد كه در ‪ ۱۲‬كشور از جمله ایران تهیه می‌شود".

به گفته میلانی این نماهنگ "دركشورهایی همچون ایتالیا، فرانسه، هندوستان، مصر و غیره تهیه می‌شود".

تهیه كننده این فیلم برعهده فریدون نصیری،ایرانی مقیم آمریكاست.

با این حال "پیام صلح" میلانی بدون جنجال هم نبوده است. خبرگزاری میراث فرهنگی ایران گزارش داده است که گروه خانم میلانی هنگام فیلمبرداری لکه‌های سیاه‌رنگی روی سنگ‌های حیاط جنوب شرقی کاخ تچر پاشیده‌اند.

این خبرگزاری به نقل از یکی از نمایندگان تشکل‌های غیر دولتی تخت جمشید خبر داده است که ، "گروه فیلمبرداری "تهمیه میلانی" كه موفق به گرفتن مجوز ساخت فیلم در تخت جمشید شده اند، با ریختن لكه‌های سیاه رنگی كه به منظور ایجاد فضاهای افكتیو و تولید دود استفاده می‌شده، به منظره كاخ تچر (كاخ اختصاصی داریوش) آسیب رسانده اند".

این خبرگزاری می‌افزاید "كودكانی كه قرار است در كلیپ میلانی بازی كنند به وی دراین‌باره تذكر داده‌اند اما با برخورد ناخوشایند این كارگردان سینما مواجه شده‌اند".


برپایه این گزارش "لكه‌های سیاه رنگی كه در پی اسپری كردن گروه فیملبرداری روی سنگ‌ها ایجاد شده است ،كاملا شیمیایی هستند به همین دلیل این احتمال وجود دارد كه برای آثار ضرر داشته باشند".

هنوز واکنشی از سوی تهمینه میلانی یا دیگر مقامات مسئول در این باره گزارش نشده است.

نظرهای خوانندگان

Dar iran harkasi maroof ya yeki hast fekr mikone harkari ro ejaze dare bokone

-- Parse ، Mar 9, 2007 در ساعت 12:46 PM

من واقعآ ‌درک نمیکنم چطور انسانهای روان پریش میتوانند اسم خود را هنرمند بگذارند؟ واقعآ شرم اوره .

-- Winston ، Mar 10, 2007 در ساعت 12:46 PM