رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۸۵

ژان بودریار، فیلسوف پست مدرن فرانسوی درگذشت

ژان بودریار، فیلسوف پست مدرن فرانسوی روز سه‌شنبه درپاریس در سن 77 سالگی درگذشت.


ژان بودریاربه گزارش خبرگزاری فرانسه، ژان بودریار سوسیالیست که منتقد فرهنگ مصرف بود، در سال 1991 مدعی شد که جنگ خلیج "رخ نداده است". بودریار با این ادعا توجه زیادی را به خود جلب کرد.بودریار چنین استدلال کرد که هیچ طرف نمی‌تواند مدعی پیروزی در جنگ خلیج شود و این نزاع هیچ چیزی را در عراق تغییر نداد.با گذشت یک دهه ژان بودریار، در مقاله‌ای با عنوان " روح تروریسم: یادبود برج‌های دوقلو" حملات یازده سپتامبر را "پیروزی جهانی شدن در نبرد با خودش" توصیف کرد.


چهره ژان بودریار | کاری از غزال امیراسکندریژان بودریار در 29 جولای 1929 در یک خانواده کشاورز به دنیا آمد. او زبان آلمانی را در دانشگاه سوربن تحصیل کرد و پیش از آنکه به جامعه‌شناسی روی بیاورد استاد و مترجم آثار برتولت برشت بود.بودریار در دهه 1960 جامعه‌شناسی تدریس کرد و نظریه‌های خود در نقد جامعه مدرن را بسط داد. این فیلسوف-جامعه‌شناس فرانسوی متجاوز از 50 اثر به رشته تحریر درآورد.

"آینه تولید"، "تصاویر و شبیه‌سازی"، "آمریکا" و "روح تروریسم: یادبود برج‌های دوقلو" از جمله آثار وی هستند.

نظرهای خوانندگان

با سلام
لطفا یک فارس به این "خلیج" ها اضافه کنید.
--------------------
زمانه: اين موضوع پيش از اتتشار بحث شد ولی چون نام های ذکر شده در متن اصلی به همين ترتيب است از افزودن فارس به خليج خودداری شد چون در واقع تغيير نام وتعبيری بود که نويسنده به کار برده است..

-- بدون نام ، Mar 8, 2007 در ساعت 01:34 PM