رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۸۶

متکی اظهارات سخنگویش را "تکذیب" کرد

منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران، در گفتگو با آسوشیتد پرس اعلام کرد که بریتانیا باید بپذیرد که ملوانانش وارد آبهای ایران شده‌اند تا مساله بوجود آمده حل شود.

این اظهارات منوچهر متکی یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که شبکه العالم ایران برای نخستین بار تصاویری از ملوانان بازداشت شده پخش کرد. در این فیلم که باعث خشم لندن شد، یک سرباز زن بریتانیایی می‌گوید که ۱۵ ملوان دستگیر شده به آبهای ایران وارد شده بودند.


برپایه این گزارش، متکی که برای شرکت در کنفرانس سران عرب در ریاض به سر می‌برد، اخبار منتشر شده‌ای که بر اساس آن وی اعلام کرده بود فی تورنی، ملوان زن بریتانیایی، تا امروز آزاد می‌شود را نادرست خواند، اما اعلام کرد که تهران با دیدار مقامات بریتانیایی موافقت کرده است.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خبرهای منتشر شده روز گذشته را تایید کرده بود.

خبرگزاری ایرنا پیش از این گزارش داده بود:

"حسينی روزچهارشنبه در تماس تلفنی ايرنا با وی گفت: "منوچهر متكی " وزير امور خارجه اعلام كرده‌است كه نظامي زن انگليسی امروز يا فردا آزاد خواهد شد."

همچنین خبرگزاری مهر نیز آورده بود:

"سخنگوی وزارت خارجه در گفتگو با مهر، همچنین از آزادی قریب الوقوع نظامی زن انگلیسی که اخیرا با 14 نظامی دیگر این کشور به آب های سرزمینی کشورمان تجاوز کرده بودند، خبر داد و گفت: این فرد به زودی و طی امروز و فردا آزاد خواهد شد".

به گزارش آسوشیتد پرس، وزیر امورخارجه ایران، در ادامه افزود:
"این مساله قابل حل است. اما آنها باید نشان دهند که اشتباه کرده‌اند. این به ما کمک خواهد کرد که به این مساله پایان دهیم... پذیرفتن خطا راه را برای حل این مساله هموار خواهد کرد".

نظرهای خوانندگان

اصولا سخنگو را با صدجورحقوق و مزایا استخدام می کنند واسه همین روزها که اگر کار خراب شد یا (کشتیبان را سیاستی دگر آمد) آدم بتونه بگه سخنگو اشتباه کرده ومن چنین چیزی نگفته ام !

-- محمد ازآلمان ، Mar 29, 2007 در ساعت 09:16 AM

الان خبر رسيد : انگليسيها کونسولگري ايران در بصره رو محاصره کردن.

-- sirus ، Mar 29, 2007 در ساعت 09:16 AM

بينندگان تلويزيونهای خارجی ديدند، که آقای متکی به زبان خود گفت، که اين خانم ملوان بزودی آزاد خواهد شد.در واقع او سخنگويش را سپر بلای خود کرده است چون گويا بالاتری ها دعوايش کرده اند.

-- و.ک ، Mar 29, 2007 در ساعت 09:16 AM

پدرجان،
1- خطای اول: گروگانگيری سربازان انگليسی
2- خطای دوم: اعلام نوبت اول مختصات محل عمليات طی بيانية رسمی مطابق با مختصات اعلام شده توسط انگليس - آب های عراق -
3- خطای سوم: تغيير ناشيانة مختصات بلافاصله پس از انتشار مدارک رسمی انگليس طی بيانية دوم
4- خطای چهارم: اعلام آزادی گروگان زن
5- خطای پنجم: تکذيب آزادی گروگان زن
6- خطای ششم: بخش اعترافات تلويزيونی گروگان ها
لطفاً کسی پيدا شود درخصوص دستگاه ديپلماسی ايران يک ارزيابی به عمل آورد!

-- زوربای یونانی ، Mar 30, 2007 در ساعت 09:16 AM