رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۸۶

"دستگیری ۱۵ ملوان بریتانیایی از سوی ایران"


گشتی انگلیسی در اروندرود. فرانس پرس

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد 15 ملوان نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به دست نیروی دریایی ایران در خلیج فارس دستگیر شده و در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه وزارت دفاع بریتانیا آمده است: "دولت بریتانیا خواستار تحویل فوری و سالم افراد و تجهزیرات‌ خود است".

به گزارش سی. ان. ان وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرده است که سپاه پاسداران ایران، ملوانان بریتانیایی را دستگیر کرده است.

این نخستین بار نیست که نیروهای بریتانیایی از سوی نیروهای ایران بازداشت می‌شوند.


در سال 2004 هشت تن از ملوانان انگلیسی برای سه روز در بازداشت ایرانی‌ها به سر بردند.سخنگوی سفارت ایران در لندن اعلام کرده که در حال بررسی این مسئله است.

نظرهای خوانندگان

با سلام
بنظر می آید که جمهوری اسلامی در یک نمایش قدرت با آمریکا هست . از انجا که قبلا هشدار داده بود که خواهان آزادی دیپلماتهای ایرانی ) انطور که ج.ا. می خواند ؛ اربیل هست این می تواند گروگان گیری باشد برای ازادی ان دیپلماتها و نشان دادن بازوی نظامی خود که د رمورد روبارویی اماده جنگ هست.
اینکاری که عراق در ان دوران انجام نداد

چند روری است که نیروی دریائی در خلیج فارس مانور دارد و این کشتی هم بعد از بازرسی یک کشتی در شط العرب توسط ناوچه های ایرانی محاصره و توقیف شده است. امسال دقیقا این مانورها در نوروز انجام می شود که نشان از جدی گرفتن خطر درگیری نظامی د رمنطقه توسط رهبران ج.ا. است

این دومین مرتبه ای است که ملوانان انگلیسی باتهام ورود غیر قانونی دستگیر می شوند.
حیثت سیاسی انگلیس در این مورد بسیار شکننده هست زیرا انکلیس قصد دارد که از عراق خارج شود و این حرکت فشار زیادی بر تونی بلر خواهد اورد که این کا ر را زودتر انجام بدهد.
نحوه آزادی ملوانان نشان خواهد داد که چه کسی دست بالا را خواهد داشت. آزادی با وساطت مقامات بین المللی یا آزادی با معذرت خواهی جمهوری اسلامی .

روزنامه نگار تورنتو -کانادا
www.politicofcanada.blogspot..com
www.kanoun-e-bayayn.blogpsot.com

-- Saeed Soltanpour ، Mar 23, 2007 در ساعت 09:13 PM

من فکر می کردم که تا کنون فقط اعراب از این نام ِشط العرب به جای اروند رود استفاده می کنند(مانند ِ خلیج الع ربی) در مورد ِ خلیج ِ فارس ولی پنداری برخی از هم وطنان هم در این مورد اصرار ِ عرب ها را در موردِ به کار بردن ِ این نام ِ مجعول دارند.

-- ایرانی ، Mar 24, 2007 در ساعت 09:13 PM