رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۸۵

واشنگتن: سوریه و ایران در لبنان به نمایش قدرت دست‌زده‌اند

ایالات متحده روز جمعه نسبت به اعتراض‌های ضد دولتی لبنان واکنش نشان داد.

از بعد ظهر روز جمعه، مخالفان دولت فؤاد سینیوره، نخست‌وزیر لبنان، به خیابان‌ها ریختند و خواستار استعفای وی شدند.


تظاهرات مخالفان دولت سینیوره در لبنان

تام کیسی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در همین‌باره گفت: "این تظاهرات، همچنان که شما می‌دانید، با هدف سرنگونی دولت قانونی و منتخب لبنان برگزار شده است".

آقای کیسی در ادامه اظهار داشت: "به گمان من کسی ارعاب یا خشونت را ساز و کاری دموکراتیک یا قانونی برای تغییر دولت نمی‌خواند".

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سوریه و ایران را متهم کرد که درلبنان به نمایش قدرت دست زده‌اند.

روز گذشته تظاهرکنندگان تمامی راه‌‌های منتهی به ساختمان‌های دولت لبنان را مسدود کردند.

تام کیسی گفت: "ما بسیار نگرانیم که حزب‌الله و متحدانش، با پشتیبانی سوریه و دولت ایران، در تلاشند که لبنان را بی‌ثبات کنند".

وی در ادامه اظهار داشت: "به‌طور قطع با چیزهایی شبیه ترور پی‌یر جمیل و حوادث دیگر، روشن است که یک الگوی تحریک وجود دارد".

فؤاد سینیوره، که هدایت دولت منتخب لبنان را برعهده دارد، از پشتیبانی پارلمان ضد سوری این کشور برخوردار است. سینیوره روز پنج‌شنبه اعلام کرد تسلیم فشارهای مخالفان نخواهد شد. مخالفان دولت لبنان شامل گروه‌های مختلف شیعه و مسیحی هستند.

نظرهای خوانندگان

اگر اين تظاهرات همين طوري ادامه داشته باشه لبنان هم مثل ايران درسال 57 خواهد شد با مطالعه وضعيت ايران در عرض اين 28 سال آيا اين تجربه بازهم براي آنان بايد تكرار شود تا آنها ...

-- ماهان ، Dec 3, 2006 در ساعت 06:32 PM