رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۵ شهریور ۱۳۸۶

سبیلوهای جهان متحد شوید!

ترجمه از: شهرزاد سامانی


روز شنبه، اول سپتامبر، شهر برایتون در انگلستان میزبان ریشوها و سبیلوهای سرتاسر جهان بود. مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۰۷، شاهد عجیب و غریب‌ترین گرد‌هم‌آیی ریش و سبیل‌های دنیاست. ۲۵۰ نفر از انگلستان، آلمان، آمریکا و کشورهای دیگر در این شهر ساحلی در جنوب بریتانیا در چهارچوب این مسابقات دوسالانه با هم رقایت می‌کنند.


استیو پارسون، از باشگاه "هندل بار" لندن، می‌گوید: «همه لبخندی به صورت دارند. تمام روز به دیدن موهای صورت می‌گذرد». او معتقد است: «گذاشتن ریش و سبیل دارد پرطرفدار می‌شود. این کار دیگر از مد افتاده بود اما به نظر می‌رسد سبیل گذاشتن دوباره مد شده است. مردان جوان کم‌کم سبیل گذاشتن را از سر گرفته‌اند».


این مسابقات در سه گروه برگزار می‌شود:

بخش سبیل: طبیعی، انگلیسی، دالی، امپراتوری، مجاری و سبک آزاد.

بخش ریش تنک: ریش بزی، چینی، سه تفنگدار، امپراتوری، سبک آزاد و سبک آزاد.

بخش ریش توپر: وردی، گاریبالدی، توپر طبیعی، توپر طبیعی با سبیل مدل‌دار و سبک آزاد.

پارسونز می‌گوید: «سبک آزاد مسلما تماشایی‌ترین بخش مسابقات است؛ زیرا همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، در سبک آزاد هر کاری را که بخواهی می‌توانی انجام بدهی. مثلا، در مسابقات دوسال پیش که در برلین برگزار شد، یکی از شرکت کننده‌ها ریش خود را به فرم دروازه‌ی براندنبورگ تراشیده بود». امسال هم مردی که در بخش سبک آزاد شرکت کرده بود، ریش‌اش را به شکل اسکله‌ی برایتون درآورده بود.


در کنار جوایزی که به بهترین ریش و سبیل اهدا می‌شود، جایزه‌ای هم به طراحی و نحوه‌ی ارائه‌ی ریش و سبیل داده می‌شود. مسابقه‌ی بعدی قرار است در سال ۲۰۰۹ در آلاسکا برگزار شود.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

حیف شد دیتر زیچه نبود:دی

-- pouya ، Sep 3, 2007 در ساعت 03:49 PM

سیبیل منو ندیدین والا کفتون می بره

-- sandal ، Sep 6, 2007 در ساعت 03:49 PM