تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ • چاپ کنید    
قسمت چهارم

الکتریسیته در دهکده جهانی که ما زندگی می‌کنیم

علیرضا کاظمی

برنامه دهکده جهانی را از اینجا بشنوید.

در برنامه‌های قبلی فرض کردیم دنیای ۶ میلیاردی ما فقط یک روستا است با ۱۰۰ نفر جمعیت. اسم این روستا را گذاشتیم دهکده جهانی. بعد شروع کردیم با هم به گشت و گذار در کوچه پس کوچه‌های این روستا. در این گشت و گذار انواع زبانها را شنیدیم، تنوع ادیان و باورها را دیدیم، سری هم به بازار روستا زدیم ببینیم که از این همه محصولات و خوراکی‌ها چه مقدار آن گیر اهالی این دهکده جهانی می‌آید.


بعد از این‌همه سیر و سفر الان راستش دیگرغروب شده و هوا تاریک می‌شود. پس بد نیست ببینیم وضعیت برق در این دهکده جهانی چه جوری‌ است.اینطور که پیداست بعضی از خانه‌ها آنقدر روشن و پر زرق و برق هستند که تمام محله و خیابان را هم حسابی روشن کرده‌اند. کمی پائین‌تر فکر می‌کنی روستا تمام شده ولی نه ... نزدیک که می‌شوی کورسوی شمع‌ها و چراغ‌های موشی و گردسوز را در خم و پیچ کوچه‌ها بهتر می‌بینی.بله در این دهکده ۱۰۰ نفری ۲۴ نفر اصلا برق ندارند.

اما بقیه ۷۶ نفری هم که برق دارند همه مثل هم نمی توانند استفاده کنند، در واقع بیشتر آن‌ها از برق فقط برای نیاز اولیه روشنائی استفاده می‌کنند. و البته بعضی هم وسائل برقی دارند که برای بقیه لوکس محسوب می‌شود.مثلا از ۱۰۰ نفر فقط ۲۴ نفر امکان دیدن تلوزیون را دارند. ۴۲ نفر می‌توانند رادیو گوش بدهند.

و در عصر ارتباطات فقط ۱۰ نفر به کامپیوتر دسترسی دارند. وضع تلفن هم هر چند بهتر است اما بيشتر از ۳۰ نفر به تلفن دسترسی ندارند.این هم از وضعیت برق دهکده‌مان. فعلا امروز را استراحت کنید تا فردا باز هم گردشی در روستا داشته باشیم.

Share/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)