رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۱ مهر ۱۳۸۵

لیلا کلی: می‌خواهند مثل پدرم مشت بزنم

لیلا علی دختر محمد علی کلیلیلا علی، دختر بزرگ محمد علی کلی بوکس‌باز معروف جهان، سی و پنج سال بعد از اینکه پدرش به جو فریزر (اسمکین) باخت، در گاردن مبارزه خواهد کرد.
او در مسابقه سنگین وزن فدراسیون جهانی بوکس که در روز یازدهم نوامبر بین قهرمان ولادیمیر کلیتسچکو و کالوین بروک شکست ناپذیر برگزار می‌شود، حاضر خواهد شد.

علی، با وجود کسری وزنی که دارد، از زمان شروع حرفه‌ای بازی بوکس در سال 1999، با رکورد 22 به صفر و ناک اوت، قهرمان مسابقات سنگین وزن WBC است.

لیلا علی گفته است: «از اینکه در مدیسن اسکوئر گاردن باشم هیجان زده‌ام. آنجا زیر فشار زیادی قرار دارم چون همه من را دختر محمدعلی کلی می‌شناسند و باید زیاد سعی کنم. باید کاری را انجام دهم که او قبلا انجام داده است.»
حریفان علی به زودی مشخص خواهند شد.

محمد علی، روز هفدهم دسامبر ناظر مسابقه آخر دخترش در برلین بود، جائی که لیلا، آسا ساندل حریف سوئدی خود را در پنج دور متوقف کرد. محمد علی شصت و چهارساله که به علت مریضی پارکینسون به آرامی حرکت می‌کرد، به سمت رینگ رفت تا دخترش را ببوسد.

«او افتخار می‌کرد که من برنده شده‌ام، هرچند که ترجیح می‌داد من مبارزه نکنم.»
لیلا از پدرش می‌گفت: «دراکثر مسابقاتم حضور دارد. او وارد رینگ می‌شود و من را می‌بوسد. احساس شیرینی است.»

این بار هم احتمال دارد که محمد علی در گاردن حضور پیدا کند. محلی که وی در طول دوره مسابقاتش تماشاگران زیادی را مبهوت کرده بود.
او در سال 1971 تاج سنگین وزن را در 15 دور به فریزر باخت، اما سه سال بعد در دور برگشت جبران کرد و در نهایت برنده شد.

لیلا گفت:« فقط به این بستگی دارد که او چه حالی داشته باشد. هم روزهای خوب دارد و هم روزهای بد. ناخوش است. اما هنوز سفر می کند و دور دنیا می چرخد. مردم اغلب نگرانش هستند. من به اندازه او انرژی ندارم تا کارهایی را که می‌کند، انجام دهم.»


کلیتسچکو، که قسمتی از فروش بلیت را به برنامه کمک به تحصیل کودکان نیازمند یونسکو اهدا کرده است، یکی از چهار قهرمان سنگین وزن شوروی سابق به همراه نیکولای والویف، اولگ ماسکایف و سرگئی لیاخوویچ است.

کلیتسچکو (46-3 با 41 ناک اوت) رقیب لیلا علی است که 20 مبارزه کم‌تر از او داشته است.

کلیتسچکو می‌گوید: « کالوین بروک یکی از سه نفر برتردنیا است. شکست ناپذیر، جوان و مشتاق بردن.»


کلیتسچکو در مبارزه ماه آوریل و یک مبارزه یک طرفه، در راند هفتم کریس بایرد را مغلوب کرد تا عنوان IBF سنگین وزن جهان را به‌دست آورد. این بوکسور اوکراینی بعد از باخت‌هایی که به کوری ساندرز و لامن بروستور داشت، به لطف کوبیدن بوکسور نیجریه‌ای ساموئل پیتر، در اکتبر به شرایط مطلوب بازگشته است.

بروک در مسابقه ماه ژوئن لاس وگاس (29 – 0) که به خاطر کم کاری مورد استهزاء قرار گرفته بود، با تصمیم منصفانه‌ای در مقابل تیمور ایبراهیمف پیروز شد.

بروک می‌گوید: « من چانه او را به خاطر امتیاز پائین نمی‌آورم. او با مشت‌های سنگین ناک اوت می‌شد. با قدرت من، اگر درست او را بزنم، ناک اوتش می‌کنم.»

لیلا علی 28ساله رقیب این مشت‌زن‌هاست و مراقب است که برای بار اول ناک اوت نشود.
لیلا در مصاحبه اختصاصی که داشت با صدائی ملایم صحبت می‌کرد، اما در کنفرانس خبری که در سالن گاردن برگزار شد، صدایش با صدای محمد علی کلی شباهت داشت.

او گفت: « من می توانم "داغون" کنم، خب؟ چیزی است که پدرم داشته و برای من به ارث گذاشته. من پدرم نیستم، سعی هم نمی‌کنم که باشم. اما یک مشت زنم و اینجا می‌آیم و می‌روم تا اینجا در گاردن رقیبم را بی اما و اگر شکست دهم..»

ترجمه: امیر مجیری

Share/Save/Bookmark