رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۲۲ آذر ۱۳۸۹

سکینه محمدی در آستانه سنگسار

محمد مصطفایی
وکیل سکینه محمدی آشتیانی

سکینه محمدی آشتیانی از سال ۱۳۸۴ در زندان تبریز روز و شب را به سختی سپری می‌کند. او به اتهام گناه ناکرده زنای محصنه به سنگسار محکوم شده است. سکینه در تاریخ ۱۳۸۵/۲/۲۵ بر اساس حکم صادره از شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی اسکو (آذربایجان شرقی) تحت شماره ۱۱۴-۸۵/۲/۲۷ به اتهام داشتن رابطه نامشروع با آقایان ناصر و سید علی به تحمل نود و نه ضربه شلاق تعزیری محکوم می‌گردد.

حکم صادره پس از قطعیت به اجرای احکام ارسال و مجازات مقرر در دادنامه صادره اجرا می‌شود. در تاریخ ۱۳۸۵/۶/۱۹ در حالی که موضوع دادنامه صادره فوق الذکر دارای اعتبار امر مختومه گردید، موضوع پرونده مجددا در شعبه ششم دادگاه کیفری استان آذربایجان شرقی، مجددا به تبع پرونده قتلی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

قضات شعبه ششم دادگاه کیفری استان، این بار اتهام زنای محصنه را منتسب به موکله نموده و بدون آنکه ادله اثبات دعوی پیرامون این اتهام بر مجرمیت سکینه طبق ماده ۸۳ به بعد قانون مجازات اسلامی وجود داشته باشد و علی‌رغم انکار وی در آخرین جلسه دادرسی و دفاع خود مبنی بر اینکه تمام مطالب گذشته را به کذب عنوان نموده بود، دادگاه صرفا با استناد به علم قاضی حکم به سنگسار این زن بی‌پناه صادر می‌نماید.

این در حالی است که اولا - سکینه محمدی طبق دادنامه شماره ۱۱۴-۸۵/۲/۲۷ در شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی اسکو به اتهام داشتن رابطه نامشروع به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم گردیده بود و چون تا زمان عدم نقض حکم صادره، نمی‌توان اتهام دیگری در رابطه با یک موضوع به متهم تفهیم نمود، دادنامه صادره به قوت خود باقی بوده و تحت تعقیب قرار دادن دوباره سکینه فاقد وجاهت قانونی بوده و می‌باشد.

ثانیا - دو نفر از پنج نفر مستشار شعبه ششم دادگاه کیفری استان به نام‌های آقایان کاظمی و حمدالهی عقیده بر برائت سکینه داشته و صراحتا در حکم صادره اعلام می‌دارند که: «در پرونده متهمه نسبت به جرم زنای محصنه هیچ دلیل اثباتی شرعی و قانونی وجود ندارد و قرائن و شواهد موجود در پرونده هم طرق متعارف تحصیل علم نیستند.»

بنابراین با توجه به ابهاماتی که در پرونده وجود دارد، سکینه مستحق مرگ آن هم از طریق سنگسار نیست مضافا به اینکه دو نفر از مستشاران شعبه عقیده بر برائت سکینه دارند.

سکینه محمدی دو مرتبه درخواست عفو و بخشش داده و اعلام کرده است که دو فرزند یکی دختر و یکی پسر دارد که آنها در خارج از زندان منتظر او هستند و همچنین بارها گفته است که بی‌گناه بوده است و اگر عملی خلاف شئونات اسلامی مرتکب شده، توبه کرده و از کرده خود که صرفا رابطه نامشروع بوده است پشیمان است و حال هر لحظه امکان دارد که این زن سنگسار شود.

صرفنظر از ایراداتی که در ماهیت پرونده وجود دارد که اجرای حکم سنگسار را با مشکل جدی مواجه می‌کند، به دلیل اهمیت و ارزش جان آدمی درمقام درخواست عفو و بخشش، خطاب به ریاست قوه قضاییه، ریاست دادگستری کل استان آذربایجان شرقی و اعضای کمیسیون عفو، تخفیف و تبدیل مجازات نامه‌ای نوشته و در خواست توقف اجرای حکم سنگسار و تبدیل آن به مجازات دیگری که موکل به زندگی و جامعه برگردد را نموده‌ام.

و امیدوارم هرچند درخواست عفو و بخشش خانم محمدی دو مرتبه مطرح مردود اعلام شده است این بار به دلایلی که مرقوم گردید عفو و بخشش سکینه مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

بدیهی است در خصوص این‌گونه موارد، ریاست وقت قوه قضاییه حضرت آیت‌الله شاهرودی بارها درخواست تبدیل سنگسار محکومین را به شلاق از مقام معظم رهبری نموده بودند که معظم له با درخواست ریاست محترم قوه قضاییه موافقت کرده و بدین نحو جان یک انسان از مرگ رها گشته است. امید است که اینگونه لطف و عنایت اسلامی مشمول حال موکله نیز قرار گیرد.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

بینهایت برای آقای مصطفایی احترام قایلم. چنین وجدان بیداری، افتخار بشریت است.

-- بدون نام ، Jun 14, 2010 در ساعت 08:30 PM

این مجازات قرون وسطایی رو متوقف کنید.. من آذربایجان اوغلویام و بیر بئله قصاوتی اولکمده گوره بیلمیرم(من فرزند آذربایجان هستم و چنین قصاوتی رو نمیتونم در سرزمینم ببینم)

-- بدون نام ، Jun 14, 2010 در ساعت 08:30 PM

چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

-- بدون نام ، Jun 15, 2010 در ساعت 08:30 PM

فرزند نازنین آذربایجان، بدون نام عزیز! آفرین به انساندوستیت! چون در آذربایجان اتفاق افتاده نمیتونی ببینی؟
57 که تو تبریز چهلم شهدای قم رو گرفتین و بهمن انقلاب اسلامی رو راه انداختین، کجا بودی که ندیدی؟

-- بابک ، Jun 16, 2010 در ساعت 08:30 PM

در کشور ما همه فضول زندگی‌ هم هستند ،اینجا اشاره شده که این خانم توبه کرده ! می‌خواهم بدانم زندگی‌ جنسی‌ و شخصی نامبرده به دیگران چه ربطی‌ دارد ؟ در اروپا که روابط آزاد است فساد به مراتب کمتر است ،اگر زنی‌ با مردی غیر از شوهر خود میخوابد حتما دلیل خودش را دارد یا مردش عاشقی نمی‌داند ،یا از بر آوردن نیازهای انسانی او عاجز است و یا گاهی‌ آدم دچار وسوسه میشود که در اینصورت هم مسئولش خودش هست و البته برای درگیر نشدن در هزار توی دروغ و از خودبیگانگی ،بهتر است به کرده ‌اش نزد همسرش اعتراف کند ،به هر حال این یک مسالهٔ شخصی‌ است و به دیگران ارتباطی‌ ندارد ...والسلام

-- baran ، Jun 16, 2010 در ساعت 08:30 PM

من عقیده به این دارم که چنین زنانی باید مجازات شوند تا درس عبرت برای سایر زنان باشد

-- بدون نام ، Jul 19, 2010 در ساعت 08:30 PM

امروز صبح داشتم روزنامه میخوندم که دادستان تبریز اشاره کرده بود به توقف حکم سنگسار این زن ! ولی در دنبالش هم آورده بود که ایشون شوهرشونو به طرز فجیعی به قتل رسانده اند !!! یعنی دروع میگه ایشون ؟! من با سنگسار مخالفم . ولی با اعدام نه ! نمونش همین بغل گوشمون ترکیه را مثال میزنم. دعواهای قومی و قبیله ای بعضیهاشون به 200 سال رسیده . پسر این پدر اونو میکشه و پسر او اقا این یکیرو و ادامه ماجرا !!! یا همین اواخر اون یارو جوان میلیاردر که سر دحتر 17 سالرو بریده بود و انداخته بود در سطل آشغال!! میدونین چی میشه یارو بعد از 5 سال میاد بیرون و تازه قتلی که مرتکب شده بود در عالم خلافی یه امتیاز براش محسوب خواهد شد !!!

-- افشین ، Jul 20, 2010 در ساعت 08:30 PM

اين رسم دل دريدن كي از سرزمين ما ميره ؟؟؟ وقتي خدا توبه رو گذاشته بنده خدا كي باشه كه مخالفت كنه. مجازات داره ولي سنگسار فاجعه ست!!!

-- بهار _سنندج ، Jul 30, 2010 در ساعت 08:30 PM

زگیلان مینویسم واقعامتاسفام برای این سیستم قضایی غلط

-- علی ، Aug 4, 2010 در ساعت 08:30 PM

خطاب به آقا (یا احتمالا خانمی) که نظر دادند «من عقیده به این دارم که چنین زنانی باید مجازات شوند تا درس عبرت برای سایر زنان باشد»: اگر قرار است به دلیل رابطه نامشروع کسی را اعدام کنند، فکر نمی کنید نباید محدود به خانم ها باشد، چنان که در اسلام مجازات زنای محصنه به زنان بدبخت مسلمان مربوط می شود. باشه سکینه را اعدام کنید، ولی قبلش تمام آقایونی که با داشتن همسر روابط متعددی رو تجربه می کنند (که تعداد این آقایون هم کم نیست) و همچنین آقایونی که با سکینه رابطه داشتند رو هم به همون شکل اعدام کنید تا عدل اسلامی رعایت شده باشه.
واقعا برای این افکار وحشیانه متاسفم

-- بدون نام ، Aug 6, 2010 در ساعت 08:30 PM

به نظر من باید در بشکه اسید انداخته شود تا درس عبرتی برای سایرین گردد.
آیا شما دلتان می خواهد که زن شما با مردان زنا کند؟

-- غلامرضا ، Aug 8, 2010 در ساعت 08:30 PM

هیچ کس دلش نمیخواد که شریک زندگیش یه نفر دیگه رو هم به زندگیش وارد کنه
اما چرا این قانون فقط مال زن ها باشه؟
کم نیستن تعداد مردای کثیفی که طبق ایه 4 سوره نسا 4 تا زن و بی نهایت صیغه دارن و چه بسا ارتباط هایی که به ثبت نمیرسن.
چرا یه مرد مجازات نشه ؟
شما بویی از انسانیت نبردین

-- نینا ، Aug 13, 2010 در ساعت 08:30 PM

شلاق کافیه وسنگسار معنی نداره.مگه عصر حجر؟

-- سعید ، Aug 16, 2010 در ساعت 08:30 PM

با سلام
اگر کارش وحشیانه بوده جواب یک کاروحشیانه را با وحشیگری مید؟این ترویج وحشیگری نیست؟؟؟؟ چرا با این همه سنگسار این همه جنایت؟؟؟ چرا کسی عبرت نمیگیره؟؟؟شایدم من اشتباه میکنم همسران مدافعین سنگسار از ترس همین سنگسار که نمیرن پی...

-- بدون نام ، Aug 17, 2010 در ساعت 08:30 PM

كمتر مردي را مي توني تو ايران پيدا كني كه به جز همسرش با كسي رابطه نداشته باشه، هميشه تو اينجور مسائل زنان مقصرند و بايد اعدام شوند واقعا براي خودم كه تو همچين كشوري زندگي مي كنم متأسفم

-- سكينه ، Aug 18, 2010 در ساعت 08:30 PM

این یک قانون مزخرف است که خانمها باید مجازات شوند و بر همین اساس دین است که پیامبر این امت با دختر نه ساله ازدواج کرد و طالبان و ایران یک سیب است از وسط نصف کرده باشی فقط برای مردمان این سرزمین متاسفم

-- ماریا ، Sep 25, 2010 در ساعت 08:30 PM

حتما باید اعدام شود. اگر به هر دلیلی با شوهرش مشکل داشته باید طلاق می گرفته بعدا می رفته دنبال ...
با همدستی دوست پسرش شوهرش را کشته انوقت اعدام نشه؟ پس شوهر بیچاره که کشته چی میشه؟

-- بدون نام ، Dec 13, 2010 در ساعت 08:30 PM