تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ • چاپ کنید    
نامه سرگشاده از فرزند آیت الله شریعتمداری به مردم آذربایجان

نامه به آذربایجان غیور

سید حسن شریعتمداری

تبریزیم ای آنا یوردوم نه سولوب سان سارالیب سان

ای سهندیم ساوالانیم نجه خاموش قالوب سان

توش یولا سیل خروشان کیبی سسلیر سنی سسلر

دور ایاقه سسه سس ور کی آچیل سینله نفسلر

آذربایجانیان عزیز

درست سی سال پیش ودرچنین روزهائی میلیون‌ها نفر از شما به خیابانها آمدید و با تظاهراتی مسالمت آمیز و در همراهی بامرجعی روشن ضمیر وخردمند و مرجعی مترقی و دوراندیش یعنی شادروان آیت الله العظمی شریعتمداری خواستار لغو رفراندم تصویب قانون اساسی و اصلاح مواد مربوط به اختیارات ولایت فقیه و حذف نهاد ولایت فقیه از آن شدید. قیام مدنی و مسالمت آمبز شما یعنی یکی از صاحبان اصلی انقلاب به خاک و خون کشیده شد وسپس مراد شما را خانه نشین کرده و انتقام روشن بینی و مسالمت جوئی وعدم خشونت او و شما را از او و شما گرفتند.

حال و با صد افسوس پس از سی سال٬ درستی پیش بینی های او و شما برای همه کاملا مشهود و آشکار و ملموس شد . اغلب آنانی‌که آن‌روزها در سرکوب شما و توهین به آن پیر روشن ضمیر و در مقام تقرب به رهبرشان گوی سبقت از یکدیگر می ربودند اکنون خود فریادشان از دست بتی که خود ساختند و بر ملت تحمیل کردند بلند شده است .
سی سال خسارت و خسران و هزاران هزار تلفات انسانی و میلیاردها اتلاف سرمایه ملی و نسلی سرخورده و عاصی بیلان مرارت بار این تجربه فاجعه بار است .

امروز ولی فقیه چنان آشکار و بی پروا اراده ولایت مطلقه خود را در برابر اراده ملت نهاده است و چنان به عیان خواست آنان را به سخره گرفته که آحاد ملت از خرد وکلان همکاری او را در تقلب انتخاباتی دریافته و سی سال پس از قیام شما این بار همگان در اعتراض به او در سراسر کشور به خیابان‌ها ریخته اند .

امروز مانند سال 57 چشم وطن به سوی شما دوخته است. نگوئید که آنروز تنها ماندید. امروز جای گله نیست. اوضاع حساس تر از اینها و وظیفه ما فرزندان آذربایجان سنگین تراز همیشه است.

تظاهرات با صلابت و مسالمت آمیز شما همواره نقش آفرین بوده است. دیروز شما را مجددا به خاک و خون کشیدند و در دانشگاه تهران ٬ تبریز و دیگر شهرهای آذربایجان وایران فرزندان تان را زدند و کشتند. به شما از راه دور تسلیت میگویم.

نیروی انتظامی آذربایجان و سپاه وبسیج و شهربانی میدانند که نباید دست تعدی به سوی همشهریان و سایر هموطنانی که با مسالمت ابتدائی ترین حقوق خود را می‌خواهند دراز کنند. پدر من این کار را بر آنان حرام کرده است. آنان دیر یا زود به شما خواهند پیوست. به آنان محبت کنید و فتوای پدرم را به آنان یادآوری نمائید تا از خواب غفلت بیدار شوند. این فتوی شامل همه نیروهای مسلح در سراسر ایران است. وظیفه شما نیروهای مسلح دفاع از هموطنانتان است و نه قلع و قمع آنان.

روحانیون محترم آذربایجانی:

شما پیروان و شاگردان آن مرجع دوراندیش هستید. صف خود را تا دیر نشده از این عده روحانی خودکامه که در مقابل ملت ایستاده اند جدا کنید و به ملت بپیوندید.

فرهنگیان ٬بازاریان ٬کارگران، کارمندان٬پزشکان و دانشجویان و دانشگاهیان عزیز آذربایجان:

تا رسیدن به خواست های خود که ابطال این به اصطلاح انتخابات است مقاومت کنید و با راه پیمائیهای مسالمت آمیز و اعتصابات شغلی به مردم سراسر کشور کمک کنید تا در قدم بعدی رسالت سی ساله خود را تکمیل نمائید. استدعا دارم نگذارید وارد صفوف تظاهرات مسالمت آمیز شما شده و خشونت را بشما تحمیل کنند . پیروزی ملت در مدنیت ،پیگیری و مقاومت و در عین حال مسالمت است.

در آرزوی پیوستن به شما دستتان را به گرمی میفشارم.

مهندس سید حسن شریعتمداری
هامبورگShare/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظرهای خوانندگان

...یعنی یکی از صاحبان اصلی انقلاب...

مردم انقلاب کردند و صاحب اصلی انقلاب هستند. این یعنی چی؟

-- Farhad ، Jun 20, 2009

در حالیکه تهران به خاک وخون کشیده شده و فرزند تبریز بزرگ در میدان انقلاب تنها مانده است، و ندا شیر دختر تهرانی در دفاع از رای ش وفرزند برومند تبریز به خاک وخون نشسته است تبریز هنوز ساکت است ،کجا یند فرزندان غیور ستار خان..

-- بدون نام ، Jun 21, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)