رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۳ مرداد ۱۳۸۸

ده‌ها کشته و مجروح در سانحه هوایی مشهد

یک سانحه هواپیمای مسافری امروز جمعه در فرودگاه مشهد بیش از ۳۰ کشته و زخمی بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، این سانحه امروز جمعه و در حوالی فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد روی داد.

بنا بر این خبر، حدود ساعت ۱۸ و ۱۰ دقیقه بعدازظهر جمعه هواپیمای مسافری متعلق به شرکت هواپیمایی آریا با شماره پرواز ۱۵۲۵ در این فرودگاه دچار سانحه شد.


سانحه در مشهد (عکس از ایرنا)

به نقل از این خبرگزاری، چرخ‌های این هواپیما هنگام فرود در فرودگاه مشهد آتش گرفته و از باند فرودگاه منحرف شده و با دیواره‌ای در منطقه شهرک «طرق» برخورد می‌کند. کابین این هواپیما نیز دچار آتش سوزی شده‌است.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خراسان رضوی در این باره گفت: «بر اثر سانحه و آتش‌سوزی هواپیمای مسافری تهران - مشهد متعلق به شرکت هواپیمایی آریا تا این لحظه (ساعت ۲۰) تعداد ۱۷ نفر کشته و ۱۹ نفر مجروح شدند.»

این در حالی است که دکتر «مطیع» رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان خراسان رضوی، شمار کشته‌شدگان این سانحه را ۱۶ تن و تعداد زخمی‌ها را ۲۱ تن اعلام کرده‌است.
وی گفت که زخمی‌ها برای درمان در بیمارستان امدادی شهید هاشمی نژاد مشهد بستری شده‌اند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خراسان رضوی اعلام کرد که «دادپی» مدیرعامل شرکت هواپیمایی آریا نیز جزو کشته‌شدگان سانحه هوایی فرودگاه مشهد است.

آقای رشید با بیان این‌که علت سانحه در دست بررسی است؛ گفت که اطلاعات اولیه حاکی است که هواپیما هنگام فرود در باند فرودگاه منحرف شده و به دیواره برخورد کرده‌است.

«قهرمان رشید» افزود: «تمام کشته‌ها و زخمی‌ها و مسافران این سانحه هوایی از هواپیما تخلیه شده‌اند و آتش سوزی به طور کامل مهار شده‌است.»

وی ادامه داد: این هواپیما از نوع ایلوشین است و تمام ۱۵۳ مسافران آن در حال حاضر از هواپیما تخلیه شده‌اند.

این هواپیمای ایلوشین ساخت روسیه هنگام فرود در فرودگاه مشهد آتش گرفته و از باند فرودگاه منحرف شده‌است

این دومین سانحه در خطوط هوایی ایران در ده روز گذشته است. بیست و چهارم تیرماه جاری نیز یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی کاسپین از نوع توپولوف ساخت روسیه در نزدیکی شهر قزوین سقوط کرد.

در این حادثه تمامی ۱۶۸ سرنشین هواپیما کشته شدند. این هواپیما به شماره ۷۹۰۸ از مبدا تهران به مقصد ایروان به پرواز در آمده بود و اغلب مسافران آن ایرانی بودند.

هواپیمای شرکت هواپیمایی آریا، ششمین هواپیمای ساخت روسیه است که طی ۹ سال گذشته در ایران دچار سانحه مرگبار می‌شود.

ایران از سال ۱۹۷۹ براساس قوانین تحریم هوایی از سوی ایالات متحده، نمی‌تواند هواپیماهایی را که بیش از ۱۰درصد قطعات آن را آمریکا تولید کرده است خریداری کند. مقامات هواپیمایی ایران از مدت‌ها پیش به خریداری هواپیماهای روسی روی آورده‌اند.

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ بیش از هزار و ۵۰۰ صد نفر در سوانح هوایی ایران کشته شده‌اند.

Share/Save/Bookmark

در همین رابطه:
دادستان کل کشور: «تحریم، جان مسافران پرواز‌ها را می‌گیرد»

نظرهای خوانندگان

امان از دست روسيه با اين جنس های بنجل اش که جان مسافران بی گناه را می گيرد.

-- بدون نام ، Jul 24, 2009 در ساعت 04:20 PM

Aman az nokar sefatiye sardamdarane iran nesbat be Russia

-- Mohammad ، Jul 24, 2009 در ساعت 04:20 PM

در مکر و اجرای حکم خداوند این نشانه ها که در آن تر و خشک باهم می سوزند در جهت هشداری است به حکومت اختراعی و مکار و ظالم و فاسد ولایت فقیه در زیر چتر اسلام و بنام خالق کائنات و تمام مخلوقات. «و به يقين آنان نيرنگ خود را به كار بردند و [جزاى] مكرشان با خداست هر چند از مكرشان كوهها از جاى كنده مى‏شد» آیه ٤٦ از سوره ابراهیم در قرآن مبین.

-- بدون نام ، Jul 24, 2009 در ساعت 04:20 PM

لعنت بر حکومت روسیه و دولت دست نشانده اش در ایران ؛
کالاهای چین و روسیه و هواپیمائی جمهوری اسلامی و خدمات دولتی را تحریم می کنیم.

-- نوید ، Jul 24, 2009 در ساعت 04:20 PM

روزگاری هواپیمایی ملی ایران(هما) از جمله ایمن ترین خطوط هواپیمایی جهان بود. اکنون با کمال تاسف به رتبه های آخر نزدیک می شویم. وقتی واپس مانده ترین و بی استعدادترین افراد یک جامعه زمام امور را در دست بگیرند وضع بهتر از این نمی شود.

-- بابک ، Jul 25, 2009 در ساعت 04:20 PM