رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۷ تیر ۱۳۸۸

احتمال افزایش تحریم‌ها برای تغییر رفتار ایران

هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده به منظور تغییر رفتار ایران، خواستار اعمال «تحریم‌های شدیدتر» علیه این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم کلینتون این اظهارات را در گفتگو با شبکه تلویزیونی ونزوئلایی گلوبوویژن مطرح کرد.

وی افزود که واشینگتن، کماکان برنامه هسته‌ای ایران را زیرنظر دارد و معتقد است که دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای، موجب بی‌ثباتی در خاورمیانه و فراتر از آن خواهد شد.

این در حالی است که جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده است که برنامه هسته‌ای صلح‌آمیزی را دنبال می‌کند.

کلینتون گفت: در هفته‌های گذشته شاهد بودیم که «این کشور به قوانین و دموکراسی خود نیز احترام نگذاشت و با شهروندانش که به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض کردند، برخورد کرد»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهار داشت که واشینگتن از سایر کشورهای جهان خواهد خواست که برای تغییر رفتار ایران در تشدید تحریم‌ها علیه تهران به آمریکا بپیوندند.

هیلاری کلینتون با اشاره به حوادث اخیر ایران گفت که در هفته‌های گذشته شاهد بودیم که «این کشور به قوانین و دموکراسی خود نیز احترام نگذاشت و با شهروندانش که به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض کردند، برخورد کرد.»

وی در این مصاحبه تاکید کرد که «همراهی با کشوری که از سوی بسیاری از مردم خود مطرود است، اقدام هوشمندانه‌ای نیست.»

به گفته خانم کلینتون، از نظر دولت اوباما، منافع جهان از راه «تقویت رژیم ایران و تعامل» با این کشور بدست نمی‌آید.

اشاره خانم کلینتون به مناسبات اقتصادی است که جمهوری اسلامی و و نزوئلا در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در ایران بایکدیگر برقرار کرده‌اند.

هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا بارها از احمدی‌نژاد حمایت کرده است. وی در نطق رادیویی هفتگی خود نیز از جهان خواست که به ایران احترام بگذارند، «چرا که تلاش‌هایی برای نابودی انقلاب ایران در جریان است.»

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

در سی سال گذشته بار ها رابطه ایران و ایالات متحده به وخامت گرائیده اما اینکه این بار تا چه حد تحریم تاثیر گذار است باید دید. اروپا در این مورد هم پیمان خوبی نبوده و کسی جز اسرائیل که تهدید جدی احساس میکند خواهان جنگ نیست.البته اگراین احساس خود بزرگ بینی تئوکراسی ایران ادامه یابد میتواند به چالشی جدی برای غرب تبدیل شود.

-- بدون نام ، Jul 8, 2009 در ساعت 02:00 PM

بنظر می رسد که امریکا سیاست فعالانه تری را در مورد ایران و وضعیت نیرو های مخالف ددولت در پیش گرفته است و آنها رابعنوان نیروی الترناتیو قابل توجه دانسته است

-- حمید ، Jul 8, 2009 در ساعت 02:00 PM