رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱ فروردین ۱۳۸۸

کاخ سفید: گام‌های بیشتر برای ترغیب ایران

کاخ سفید می‌گوید گام‌های بیشتری را برای ترغیب ایران به گفت‌وگو با ایالات متحده در نظر گرفته‌است.

این مطلب یک روز پس از پیام نوروزی رئیس جمهوری آمریکا که در آن پیشنهاد «آغازی نو» در روابط با ایران را داد، عنوان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رابرت گیبس، سخنگوی ریاست جمهوری آمریکا، در این باره گفت:
«گام دیگری در این راستا طراحی شده و گام‌های خیلی بیشتری هم در نظر داریم. اما امروز نمی‌خواهم به جزئیات هیچ‌یک از آن‌ها بپردازم.»

کاخ سفید: «ظاهراً، لازم است مقداری ارزیابی در کل سیاستمان انجام بدهیم»

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی در مورد کوشش آمریکا در جهت توقف برنامه هسته‌ای ایران و در عین حال امید تازه آمریکا به ترغیب ایران به گفت‌وگو اظهار داشت:
«ظاهراً، لازم است مقداری ارزیابی در کل سیاستمان انجام بدهیم.»

«خط مستقیم تماس»

روزنامه نیویورک‌تایمز نیز امروز شنبه، از قول مقامات و دیپلمات‌هایی که نامشان را فاش نکرده از دو نمونه «اقدامات مد نظر مقامات آمریکایی» در این رابطه نام برد.

به گفته این روزنامه، ایالات متحده در حال حاضر «احتمال برقراری یک خط مستقیم ارتباطی میان باراک اوباما و آیت‌الله خامنه‌ای» را بررسی می‌کند.

همچنین «رفع محدودیت تماس میان دیپلمات‌های رده پایین آمریکایی با همتایان ایرانی‌شان در سراسر جهان» از دیگر اقدامات در دست بررسی است که در خبر نیویورک‌تایمز ذکر شده‌است.


باراک اوباما روز جمعه، در پیام نوروزی خود از نظام حاکم بر ایران به عنوان جمهوری اسلامی ایران نام برد که کاربرد این عبارت، به رسمیت شناختن تلویحی آن نظام را در خود دارد.

وی همچنین با ستایش از فرهنگ و تمدن ایرانی، خواستار درپیش گرفتن مسیر دیپلماسی و پیگیری روابط سازنده میان کشورش و ایران شد.

محافل سیاسی، این پیام را نقطه گسستی با سیاست‌های رئیس جمهور پیشین آمریکا در قبال ایران به شمار می‌آورند. جرج بوش، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، از ایران به عنوان یکی از اعضای «محور شرارت» نام می‌برد.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، امروز در مشهد در سخنانی که تحلیلگران به گونه‌ای آن را «واکنشی به پیام اوباما» ارزیابی می‌کنند، گفت که تغییری در سیاست آمریکا نمی‌بیند.

وی در این سخنرانی چندین مورد از آن‌چه «برخوردهای خصمانه و تهدیدهای» آمریکا در گذشته دانست را نام برد.

روابط ایران و ایالات متحده در سه دهه اخیر همواره با چالش‌های جدی روبه‌رو بوده‌است.

Share


در همین رابطه:
پیام نوروزی اوباما: قول یک آغاز نو با ایران
آیت‌الله خامنه‌ای: «تغییری در سیاست آمریکا نمی‌بینیم»