تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۸۶ • چاپ کنید    

گفتگوهای آنکارا شکست خورد

گفتگوهای مقامات عراقی و ترکیه‌ای درباره تنش موجود میان دو کشور بر سر پ. کا کا بدون نتیجه مشخصی در روز جمعه پایان یافت.

یک هیات بلند پایه عراقی به سرپرستی وزرای دفاع و امنیت برای گفتگو با مقامات ترکیه بر سر بحران به وجود آمده در مرزهای دو کشور به آنکارا رفته بود.

وزارت امورخارجه ترکیه ضمن استقبال از سفر مقامات بلندپایه عراقی به آنکارا اعلام کرد هیات عراقی مسئله پیش آمده را در یک چشم‌انداز بلند مدت نگاه می‌کند و پیشنهاد مشخصی در این باره ندارد.

ترکیه از دولت عراق خواسته است نیروهای پ کا کا را که در این کشور به سر می‌برند تحویل دهد.

به گزارش سی ان ان، ابوی، معاون وزیر امور خارجه عراق درباره نتیجه دیدار هیات عراقی گفت: "ما نمی‌خواهیم پ. کا کا در خاک عراق بماند. ما مخالف هرگونه اقدام خشونت‌بار هستیم. با این حال ما به آنها گفتیم که ایده حمله نظامی عراقی‌ها به پ کا کا یک گزینه (قابل قبول) نیست."

معاون هوشیار زیباری افزود: "با این حال ما آماده‌ایم با ترک‌ها همکاری کنیم تا منابع لجستیکی و مالی (پ کا کا) را قطع کنیم. ما امیدواریم بتوانیم به پ کا کا فشار بیاوریم تا این کشور را ترک کنند."

به گفته معاون وزیر امور خارجه عراق، هیاتی که برای مذاکره به آنکارا رفته بود پیشنهاد تشکیل کمیته همکاری مشترک در مرزها و افزایش پاسگاه‌های مرزی ارائه داد، که از سوی مقامات ترکیه مورد استقبال واقع نشد.


این دیپلمات عراقی افزود بغداد همچنین وعده داد که محل نگهداری چند سرباز ترکیه را که یکشنبه گذشته به دست پ کا کا اسیر شدند، شناسایی کند.

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)